Scroll Top
lato na polu

Fot. martin_sommer z Pixabay

Fot. martin_sommer z Pixabay

Dwie ważne ustawy po zmianach w Senacie przyjęte w Sejmie

Sejm zakończył pracę nad ustawą o odnawialnych źródłach energii i o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Jedna z ustaw doczekała się poprawienia w Senacie – aż w 49 poprawkach.

Drugą posłowie postanowili przyjąć, wbrew stanowisku Senatu.

Ustawa o OZE poprawiona w Senacie

49 poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw zostało przez Sejm przyjętych, zgodnie zresztą z wnioskiem połączonych Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wiceminister Janusz Kowalski rekomendował posłom przyjęcie tej ustawy, jako ważnej również dla rolników. Jak mówił, ustawa ułatwi funkcjonowanie spółdzielni energetycznych – nie będzie można odmówić zgody na przyłączenie do sieci odnawialnego źródła energii w ramach takiej spółdzielni energetycznej, jeżeli moce będą się bilansować.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera rolników w budowie takich instrumentów, które spowodują, że energia na wsi będzie po prostu tańsza – mówił wiceminister. – Tym dobrym pomysłem, który jest realizowany, jest program „Energia dla wsi”. Jest on realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska razem z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zachęcam do tego wszystkich rolników. To 65% dofinansowania od polskiego rządu w ramach tego programu na realizację inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Przedstawię jeszcze bardzo ważną deklarację – jesteśmy na finiszu rozmów z Komisją Europejską, aby zapewnić prawie 1 mld euro w ramach programu REPowerEU na rozwój sieci energetycznych na obszarach wiejskich po to, żeby było jeszcze więcej źródeł odnawialnych dla polskich rolników, dla mieszkańców obszarów wiejskich. Mamy przygotowaną pełną listę inwestycji spółek dystrybucyjnych. Czekamy już na pozytywną opinię Komisji Europejskiej. Chcę jasno wskazać, że właśnie ten komponent jest związany z ustawową zmianą dotyczącą spółdzielni energetycznych, bo pieniądze zawsze są powiązane z ustawową zmianą. Przyjęcie dzisiaj reformy o spółdzielniach energetycznych otwiera drogę do skutecznego finiszowania tego ubiegania się o 1 mld euro z programu REPowerEU na nowe sieci energetyczne na obszarach wiejskich.

Gospodarowanie nieruchomościami rolnymi ze zmianami

Sejm zdecydował się na odrzucenie uchwały Senatu odrzucającej ustawę z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw.

Głosowało 449 posłów. 263 – za, 176 – przeciw, 10 się wstrzymało.

Posłowie zgodzili się z wnioskiem sejmowej KRiRW.

Więcej o projekcie:

Gospodarowanie nieruchomościami ZWRSP nareszcie będzie bez zarzutu?

Zważywszy komentarze, przerywające wystąpienie ministra rolnictwa Roberta Telusa poprzedzające to głosowanie, trudno jednak chyba mówić o satysfakcji.

Minister zaczął górnolotnie:

– Szanowna Pani Marszałek! Szanowni Panowie Premierzy! Wysoka Izbo! To kolejny raz, kiedy mówimy: sprawdzam Platformie Obywatelskiej i całej opozycji.

Opozycja nie uległa jednak urokowi tej inwokacji. Z ław sejmowych słychać było okrzyki:

– Jak cię Kołodziejczak sprawdzi, to nic z ciebie nie zostanie.

– Gaśnicę weź.

– Gdzie masz gaśnicę?

Minister kontynuował:

– To jest bardzo ważna ustawa, ustawa napisana przez rolników dla rolników, nie przez polityków, ale przez rolników. To jest ustawa, która wydłuża czas spłaty za ziemię, która obniża czynsz dla rolników, która oddłuża rolników.

Głos z sali – niezidentyfikowany – przerwał tym razem okrzykiem uniwersalnym: –  Skandal!

A minister brnął dalej, zwracając się już do mniej dostojnych person, niż wskazane na początku:

– Drodzy państwo, to hipokryzja polskiej opozycji. To właśnie Senat odrzucił tę ustawę, która została napisana przez rolników. Odrzuciliście to. To jest właśnie hipokryzja.

Głos z sali powtarzał: – Skandal!

Minister zaadresował swoją wypowiedź w końcu do rolników:

– Drodzy rolnicy, nie pozwolimy na to, żeby ci hipokryci was okradali, bo to jest okradanie polskiego rolnictwa.

Głos z sali skomentował:

– Zaorałeś polską wieś.

A minister dorzucił nowy wątek, przy okazji precyzując, kim są „drodzy państwo”:

– Drodzy państwo, nie wystarczy wziąć Kołodziejczaka na swoje listy, nie wystarczy zdjąć marynarkę, jak zrobił wasz nowy szef, bo jesteście hipokrytami.

Głos z sali znów cokolwiek uniwersalnie grzmiał:

– Hańba!

Minister dobrnął wreszcie do końca, rzucając hasło:

– Tylko i wyłącznie Prawo i Sprawiedliwość, tylko Zjednoczona Prawica jest wiarygodna i będzie walczyła o polskie rolnictwo. Dziękuję bardzo.

Głos z sali spuentował:

– Słomy z butów też nie wystarczy wyciągnąć.

Tak czy inaczej – po tym płomiennym wystąpieniu – posłowie zdecydowali przyjąć nowelizację.

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!