Dziś rozpoczęła się kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii pod hasłem: Kupuj świadomie PRODUKT EKOLOGICZNY.
Podczas konferencji prasowej o rolnictwie ekologicznym mówili minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus oraz sekretarz stanu Rafał Romanowski.
Rola uświadamiania konsumentów
– Jutro jest europejski dzień produktu ekologicznego. To bardzo ważne, aby go promować i uświadamiać konsumentów, jak ważny jest produkt ekologiczny – podkreślił minister.
Szef resortu rolnictwa, podkreślił, że sam jest rolnikiem ekologicznym. Zwrócił uwagę, jak bardzo trudno uświadamiać społeczeństwo o tym, jak ważna jest produkcja ekologiczna.
– Powinniśmy kłaść duży nacisk na to, aby najpierw uświadamiać młodzież, dzieci, a nawet przedszkolaki, że dobre produkty, produkty wysokiej jakości to zdrowie – stwierdził minister.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że należy kłaść nacisk na informowanie o tym, że tylko produkt opatrzony zielonym listkiem jest produktem ekologicznym, który jest certyfikowany od pola, poprzez przetwórstwo aż do półki sklepowej.
– Tylko ten znak – zielony listek – daje konsumentowi gwarancję, że produkt jest rzeczywiście ekologiczny – podkreślił minister Robert Telus.
– Duży nacisk kładziemy także na kontrole tych produktów, i u producenta, i u pośrednika, ale także w sklepach, aby ten zielony listek był takim żelaznym, pewnym listkiem. Jeżeli klient kupuje produkt z tym listkiem, to musi być pewny, że jest to produkt ekologiczny – zaznaczył minister.
Szef resortu rolnictwa zwrócił ponadto uwagę, że warto wybierać polski produkt ekologiczny.
– Ważne jest, abyśmy naszego klienta, polskiego klienta uczyli patriotyzmu gospodarczego. Ważne jest, aby nasz klient czytał etykietę i zwracał uwagę na to, co kupuje. To jest ważne także dla naszego rolnictwa – dodał minister.
Minister podkreślił, że polskie rolnictwo jest rozdrobnione, a średnia powierzchnia gospodarstw nieco przekracza 11 ha.
– To jest nisza, szansa dla tych małych gospodarstw, żeby produkować produkt ekologiczny – stwierdził minister Robert Telus.
Szef resortu rolnictwa poinformował przy okazji, że trwają analizy dotyczące zmiany Programu dla szkół, polegającego na zapewnianiu owoców i warzyw w szkole, aby ukierunkować go na lokalne i ekologiczne produkty.
Edukacja ekologiczna
– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) opublikował wyniki quizu skierowanego do młodzieży, badającego zakres świadomości o rolnictwie ekologicznym. Wiemy, że mamy tu jeszcze bardzo wiele do zrobienia – powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski.
Wiceminister Romanowski poinformował ponadto, że w krótkiej perspektywie powinniśmy podwoić areał upraw ekologicznych i dojść do 1 miliona hektarów w systemie rolnictwa ekologicznego.
– Wśród wielu inicjatyw od lat promujemy kampanię pn. Kupuj świadomie PRODUKT POLSKI. Znak zielonego liścia jako symbolu produktu ekologicznego już jest dobrze rozpoznawalny – podkreślił sekretarz stanu.
Wiceminister przestrzegł jednocześnie, że nie zawsze żywność reklamowana jako produkt bio faktycznie jest ekologiczna. Takimi są tylko produkty oznakowane zielonym listkiem.
Zwrócił ponadto uwagę, że jesteśmy liderami w Unii Europejskiej pod względem nakładu środków na wsparcie dobrostanu zwierząt.
Dzień rolnictwa ekologicznego
Już jutro, 23 września, obchodzić będziemy dzień szczególny i wyjątkowy dla rolnictwa ekologicznego. Na mocy unijnej deklaracji 23 września oficjalnie uznano za Dzień Rolnictwa Ekologicznego w całej Unii Europejskiej. Ta inicjatywa wynika przede wszystkim z potrzeby uświadamiania społeczeństwa o bezsprzecznych zaletach produkcji ekologicznej i rolnictwa ekologicznego – dla środowiska i klimatu oraz dla zdrowia ludzi i zwierząt. Tego dnia resort rolnictwa uruchamia liczne ogólnopolskie projekty w ramach informacyjno-edukacyjnej kampanii pn. Kupuj Świadomie PRODUKT EKOLOGICZNY.
Wiceminister Rafał Romanowski zaprosił na obchody tego dnia do Płocka, gdzie na Wzgórzach Tumskich odbędzie się wielki piknik, kiermasz produktów wysokiej jakości pochodzących z rolnictwa ekologicznego.
– Tam pokażemy cudowne smaki polskiego rolnictwa ekologicznego – zachęcał wiceminister Rafał Romanowski.
Rozszerzono obszar stanu klęski żywiołowej o określone powiaty w województwie dolnośląskim i opolskim. MRiRW pozostaje bierne, jeśli chodzi o zorganizowanie pomocy dla rolników.
Minister Czesław Siekierski poinformował, że Polska będzie chciała się skupić na określeniu zadań oraz roli, którą ma odgrywać przyszła Wspólna Polityka Rolna.
Po wczorajszych rozmowach, trwających do późnych godzin nocnych, dziś od rana minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski kontynuował dialog z protestującymi przedstawicielami rolników.
– Konsument potrzebuje wiedzy na temat produktów, aby dokonywać świadomych wyborów – podkreślił sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas konferencji prasowej w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
– Mamy koniec sierpnia. To finał prac polowych i zbiorów w rolnictwie. To był trudny rok dla wielu rolników, zwłaszcza tych, których dotknęły straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Monitorujemy przebieg, jeśli chodzi o powstałe szkody i zagrożenia – zapewnił minister rolnictwa Czesław Siekierski. W drugiej połowie października rolnicy mogą otrzymać pomoc adresowaną do siebie, wcześniej otrzymują pomoc adresowaną do wszystkich mieszkańców.
Przygotowane rozporządzenie wprowadza nową możliwość przyznania wsparcia w ramach interwencji I.13.3 Promowanie, informowanie i marketing dotyczący żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości żywności, objętej Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023−2027.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje o trwających publicznych konsultacjach rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
„Ogrody sensoryczne w komnatach Pałacu Prymasowskiego” to wystawa, która odbywa się w Skierniewicach, w ramach 47. Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.