Scroll Top
dzierżawa od KOWR ma być dzielona

Czy dzielenie nieruchomości nie narusza warunków umowy dzierżawy?
Fot. hannahpirnie z Pixabay

Czy dzielenie nieruchomości nie narusza warunków umowy dzierżawy?
Fot. hannahpirnie z Pixabay

Dzierżawca umowę zawartą z KOWR podzieli wśród bliskich

Czy zaplanowane wyłączenia części nieruchomości z dzierżaw w celu przekazywania ich bliskim nie narusza warunków decydujących wcześniej o rozstrzygnięciu przetargu?

Obecnie nie ma możliwości „dzielenia” umów dzierżawy wśród członków najbliższej rodziny dzierżawcy – i uznano to za błąd.

Przygotowywana nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw – skierowana do konsultacji – pozwoli, za zgodą Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, na „dzielenie” umów dzierżawy wśród członków najbliższej rodziny.

Wyłączanie z umowy

„Dodanie art. 39d w ugnrSP pozwoli dzierżawcom, za zgodą Krajowego Ośrodka, na wyłączanie części nieruchomości będących przedmiotem umowy dzierżawy. W takim wypadku umowa dzierżawy przekształci się w odrębne umowy dzierżawy, a wydzierżawiającym wyłączonej części nieruchomości stanie się osoba bliska dzierżawcy (np. zstępny) wskazana w jego wniosku. Zaproponowany przepis wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez rolników, polegającym na umożliwieniu <dzielenia> umów dzierżawy wśród członków najbliższej rodziny, na co obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają. W praktyce zdarza się, że zstępni dzierżawcy pomimo faktycznej pracy na danej nieruchomości rolnej, nie będą mogli uzyskać statusu rolnika indywidualnego, z uwagi na to, że nie są jej dzierżawcami” – podano w uzasadnieniu.

Status rolnika indywidualnego „po rodzinie”?

Pytanie tylko, czy statusu rolnika indywidualnego nie powinno się jednak uzyskiwać w sposób inny, niż polegający na podziale zawartych w innych okolicznościach umów z KOWR. Przetargi rozstrzygano przecież w określonych okolicznościach, które podział nieruchomości zmienia.

Niestety nie wiadomo, co sądzą o tym opiniujący projekt – 15 kwietnia skierowano go do konsultacji, które miały potrwać 21 dni. Do dziś nie przedstawiono ich wyniku, chociaż zapowiadano zamiar „jak najszybszego wprowadzenia proponowanych zmian”.

W tym kontekście warto przypomnieć wypowiedź Wojciecha Kędzi, zastępcy dyrektora generalnego KOWR,  który podczas październikowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Federacji Związków Pracodawców  – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych w ub. r. zapowiedział przedłużanie umów dzierżawy na okres co najmniej 20-25 lat z okresem minimalnym 15 lat.

Czy nie będzie to oznaczać utrudnionego dostępu do ziemi z ZWRSP dla tych, którzy nie mieli możliwości jej dzierżawienia podczas wcześniejszego okresu, zwłaszcza że kryteria przedłużania umów są powszechnie uważane za subiektywne?

Posty powiązane

error: Content is protected !!