Dzisiejsze ogłoszenie jest kolejnym znakiem silnego wsparcia, jakie UE oferuje Ukrainie i Mołdawii, oraz solidarności europejskiej społeczności operatorów systemów przesyłowych.
Fot. Tom z Pixabay
Dzisiejsze ogłoszenie jest kolejnym znakiem silnego wsparcia, jakie UE oferuje Ukrainie i Mołdawii, oraz solidarności europejskiej społeczności operatorów systemów przesyłowych.
Fot. Tom z Pixabay
Eksport energii elektrycznej na Ukrainę i do Mołdawii z sąsiednich krajów UE może zostać zwiększony
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje zwiększenie zdolności eksportu energii elektrycznej na Ukrainę i Mołdawię.
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje dzisiejsze potwierdzenie Operatorów Systemów Przesyłowych (OSP) Europy Kontynentalnej, że zdolność eksportowa energii elektrycznej na Ukrainę i do Mołdawii z sąsiednich krajów UE może zostać zwiększona na zimę.
Na podstawie wspólnej oceny warunków systemu elektroenergetycznego Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E) ogłosiła dziś, że limit eksportowy może zostać zwiększony z 1700 megawatów (MW) do 2100 MW od 1 grudnia, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności systemu elektroenergetycznego i bezpieczeństwa operacyjnego. Od marca 2025 r. OSP będą co miesiąc dokonywać ponownej oceny limitu zdolności handlowej między UE a Ukrainą i Mołdawią.
Komisarz ds. energii, Kadri Simson, powiedziała: – Dzisiejsze ogłoszenie jest kolejnym znakiem silnego wsparcia, jakie UE oferuje Ukrainie i Mołdawii, oraz solidarności europejskiej społeczności operatorów systemów przesyłowych. Ten krok w celu zwiększenia naszych połączeń z Ukrainą i Mołdawią był jednym z trzech priorytetów przedstawionych przez przewodniczącą von der Leyen we wrześniu, aby pomóc Ukrainie w przygotowaniu się na zimę w sektorze energetycznym.
19 września przewodnicząca KE von der Leyen ogłosiła nowe wsparcie UE dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy na zimę, na wspólnej konferencji prasowej z dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatihem Birolem. Podkreśliła konieczność zajęcia się pilnymi potrzebami kraju i jednocześnie zwiększenia odporność jego systemu energetycznego w perspektywie długoterminowej. Dzisiejsze ogłoszenie ENTSO-E jest ważnym krokiem w realizacji działań przedstawionych przez przewodniczącą a w celu zapewnienia potrzeb eksportowych energii elektrycznej.
Źródło informacji: komunikat prasowy KE