Scroll Top
biogas-g2aefa5b94_1920

Czy na wsi rozwiną się OZE?
Fot. Gerald Krieseler z Pixabay

Czy na wsi rozwiną się OZE?
Fot. Gerald Krieseler z Pixabay

„Energia dla wsi” czyli dla rolnika?

Kto skorzysta z 1 mld zł postawionego do dyspozycji na OZE na wsi?

Niedawno zapowiedziano uruchomienie programu „Energia dla wsi”

Więcej:

Jakie zasady wsparcia z programu „Energia dla wsi”?

Wczoraj – dzień po uruchomieniu programu – zasady jego funkcjonowania objaśniał posłom wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

– Rzeczywiście, wczoraj mieliśmy do czynienia z historycznym dniem. Wystartował bardzo ważny konkurs promujący odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich, w gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich – mówił. – Chodzi o konkurs „Energia dla wsi”, czyli o 1 mld zł na odnawialne źródła energii w latach 2022–2030. Pytanie, do kogo to jest skierowane. Oczywiście skierowane jest przede wszystkim do rolników indywidualnych oraz do spółdzielni energetycznych, choć na razie – przygotowujemy razem z Ministerstwem Klimatu i Środowiska reformę spółdzielni energetycznych – niestety tylko dwie spółdzielnie energetyczne są zarejestrowane w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Wiceminister tak mówił o możliwościach pomocy dla rolnika – pożyczkach i dotacjach:

– Najważniejsze pytanie jest takie, na co ten 1 mld będzie przeznaczony, kto może aplikować. Przede wszystkim jeżeli chodzi o rolnika, może on aplikować, i rekomendować, o wsparcie na instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW, nie większej niż 1 MW. Ważna informacja: w tym obszarze dostępny jest tylko instrument pożyczkowy. Jeżeli chodzi o elektrownie wodne i biogazownie o mocy powyżej 10 kW, nie większej niż 1 MW, jest możliwość – i jestem przekonany, że z tej możliwości najczęściej będą korzystać rolnicy indywidualni – wsparcia dotacyjnego do 45% kosztów kwalifikowanych z możliwością zwiększenia dla rolnika indywidualnego, dla mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy o 20 punktów, czyli do 65% dotacja dla biogazowni. Tu bardzo ważne zastrzeżenie: pozostałą część można sfinansować również z tej części pożyczkowej. Trzecia możliwość to jest dofinansowanie magazynu energii pod warunkiem zintegrowania magazynu ze źródłem, realizowane w ramach inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii. Tutaj jest możliwość uzyskania dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych.

Wnioski trzeba składać  do narodowego funduszu ochrony środowiska.

Co może powstać po realizacji programu?

– Jeżeli 1 MW w biogazowni rolniczej kosztuje dzisiaj mniej więcej – to jest oczywiście szacunkowa kwota – 18 mln zł, to za 350 mln zł dotacji w wysokości 65% będzie można sfinansować 30 biogazowni, za 700 mln zł 60 biogazowni. A chcę przypomnieć, że mamy zarejestrowanych przez 119 podmiotów ponad 140 biogazowni rolniczych. Niemcy mają tych biogazowni 9 tys. – wyliczał wiceminister i zapowiedział też działania zmierzające do tego, by poprawić możliwości inwestycyjne, przyspieszyć ścieżkę inwestycyjną dla biogazowni rolniczych.

Posty powiązane

error: Content is protected !!