W UE było 11 regionów, w których co najmniej 70% produkcji rolnej pochodziło z produkcji zwierzęcej.
Fot. TheArkow z Pixabay
W UE było 11 regionów, w których co najmniej 70% produkcji rolnej pochodziło z produkcji zwierzęcej.
Fot. TheArkow z Pixabay
Eurostat: Produkcja rolna znacznie różni się w zależności od regionu
W 2022 r. produkcja rolna UE wyniosła 524 mld euro. Wartość produkcji roślinnej była znacznie wyższa niż wartość produkcji zwierzęcej (55% w porównaniu z 40% całości), pozostała część (5%) pochodziła z usług rolniczych.
W UE było 5 regionów klasyfikowanych na poziomie 2 Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS 2), których łączna produkcja rolna przekroczyła 9 mld euro w 2022 r. Najwięcej odnotowano w Andaluzji w Hiszpanii (16 mld euro), a następnie w Bretanii we Francji (11 mld euro), Lombardii we Włoszech (10 mld euro), Weser-Ems w Niemczech i Kraju Loary we Francji (po 9 mld euro).
Informacje te pochodzą z regionalnych danych dotyczących rachunków ekonomicznych w rolnictwie, opublikowanych dzisiaj przez Eurostat.
Wartość produkcji roślinnej jest wyższa niż produkcji zwierzęcej w większości regionów
W większości z 225 regionów NUTS 2 UE, dla których dostępne są dane, produkcja roślinna stanowiła ponad połowę wartości całkowitej produkcji rolnej. W rzeczywistości w 60 regionach UE produkcja roślinna stanowiła ponad 70% całkowitej produkcji rolnej.
Wartość produkcji rolnej w Andaluzji w Hiszpanii (13 mld euro) była zdecydowanie najwyższa i ponad dwukrotnie wyższa niż w Południowej Holandii i Szampanii-Ardenach we Francji (prawie 6 mld euro w każdym).
W 64 regionach NUTS 2 UE (28% regionów) wartość produkcji zwierzęcej (zwierzęta i produkty zwierzęce) przekroczyła 50% całkowitej produkcji rolnej.
Udział produkcji zwierzęcej w całkowitej produkcji rolnej w 2022 roku
Wartość produkcji zwierzęcej w 2022 r. była najwyższa w Bretanii we Francji (nieco ponad 7 mld euro). Na kolejnych miejscach znalazły się Weser-Ems w Niemczech (nieco poniżej 7 mld euro) i południowy region Irlandii (prawie 6 mld euro).
W UE było 11 regionów, w których co najmniej 70% produkcji rolnej pochodziło z produkcji zwierzęcej. Należały do nich 2 regiony w Irlandii (południowa 79% i północna i zachodnia 77%), Hiszpania (Kantabria 75% i Principado de Asturias 72%) i Austria (Salzburg 73% i Vorarlberg 71%). Po jednym regionie znajdowały się we Włoszech (Valle d’Aosta/Vallée d’Aoste 76%), Portugalii (Região Autónoma dos Açores 76%), Niemczech (Weser-Ems 75%), Holandii (Overijssel 73%) i Węgrzech (Budapeszt 73%).
Źródło informacji: komunikat prasowy Eurostatu