Scroll Top
pole



Francja i Polska zgodne budują wspólny sprzeciw wobec Mercosur

Wspólna Polityka Rolna – obecna i przyszła – to tematy dzisiejszych rozmów bilateralnych między ministrami rolnictwa Francji i Polski.

Konferencja prasowa ministra Czesława Siekierskiego i minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Francji Annie Genevard – po spotkaniu bilateralnym – pokazała, że jest potrzeba wzmocnienia kontaktów. Sprawia to umowa Mercosur, a także potrzeby dostosowania do bieżącej sytuacji już realizowanych unijnych planów rozwoju, w tym Zielonego Ładu – mówił minister Czesław Siekierski. Cele klimatyczne powinny być realizowane – także – ze środków będących poza WPR – podkreślił.

Również minister Francji utrzymała konwencję – stwierdziła, że rozmowa była  o wielu tematach i okazała wspólne aspekty naszego rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe, dochody rolników i środowisko, zastępowalność pokoleń, równowaga środowiskowa – tu jest potrzeba usunięcia istniejących hamulców. Polska jest krajem rolniczym, ma wielką wagę w rozmowach. Nasze stanowiska mogą być zbieżne, a rozmowy są ważne także w kontekście polskiej prezydencji: wkrótce określona będzie WPR po 2027 roku.

Jeśli chodzi o umowę z Mercosur, to zwłaszcza ostatnia sytuacja, powodująca sprzeciw wobec niej, powinna być brana pod uwagę. W ostatnich latach sytuacja zmieniła się, także ze względu na wpływ Ukrainy na rynki unijne. W UE są zabronione liczne substancje i warunki produkcji, umowa musi je uwzględniać. Dziś nie ma pewności sprawiedliwego handlu i dlatego Francja sprzeciwi się podpisaniu tej umowy – zadeklarowała minister. Zapowiedziała m.in. wznowienie prac komitetu mieszanego, który nie spotykał się od 2015 roku.

A czy możliwe jest podzielenie umowy i osobne zatwierdzenie jej części handlowej poza krajami członkowskimi?

– Chcemy, żeby odbyło się głosowanie w parlamencie – zadeklarowała francuska minister dodając, że wszystkie ugrupowania Francji są przeciwne umowie Mercosur. Rozdzielenie umowy byłoby szkodliwe, pokazałoby rozbicie unijnej jedności. Uniemożliwienie krajom wyrażenia zdania wpłynie na prace unijne także poza zakresem tej umowy – oceniła minister.

Stanowisko MRiRW jest negatywne wobec umowy Mercosur, przygotowywane jest stanowisko rządu i we wtorek rząd je przyjmie – zapowiedział minister Siekierski. Zaprzeczył, jakoby na 5-6 grudnia wyznaczono kolejny termin podpisania tej umowy – nieporozumieniem byłoby wydzielenie części handlowej z części ramowej, byłoby to naruszenie zasad wewnętrznej demokracji w UE – mówił minister Czesław Siekierski, a minister Annie Genevard zapowiedziała rozmowy z innymi krajami. Francja planuje utworzenie mniejszości blokującej, stanowisko Polski jest tu bardzo ważne – oceniła.

A jakie jest stanowisko innych krajów, w tym Niemiec?

– Jest problem interesów krajowych i wymiany handlowej, jeśli chodzi o Niemcy – przyznał minister Siekierski. Zgoda na import rolny jest częsta wobec krajów, które nie oferują towarów przemysłowych czy usług, ale całościowo trzeba brać pod uwagę obawy, także często rolników niemieckich, którzy mają obawy tożsame z rolnikami Europy. Rozmowy z Ukrainą trwają, po przerwie spowodowanej brakiem ministra rolnictwa. Import zboża zmniejszył się, trwa monitoring rynku – ocenił minister Siekierski. W pierwszych dniach grudnia będzie spotkanie z ukraińskim ministrem rolnictwa, dialog trwa.

Minister Annie Genevard oceniła, że rolnicy europejscy zgodnie sprzeciwią się umowie Mercosur. Kumulują się problemy spowodowane ustępstwami dotyczącymi rolnictwa, a wynikające z różnych umów – dodała.

 

Czytaj też:

Mercosur, igrzyska i kwestia chleba…

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!