FOR zapłaci za firmy upadłe w 2023 roku.
Fot. Gosia K. z Pixabay
FOR zapłaci za firmy upadłe w 2023 roku.
Fot. Gosia K. z Pixabay
Fundusz Ochrony Rolnictwa zapłaci faktury – KOWR czeka na wnioski
Już tylko do końca marca będą przyjmowane wnioski o przyznanie rekompensaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny.
Drugi raz poszkodowani rolnicy mogą składać wnioski.
W 2023 roku, pierwszym roku działania FOR, wnioski złożyło 532 rolników na kwotę 25 mln zł. W pierwszym roku fundusz dysponował tylko pieniędzmi z budżetu – ale wystarczyło ich na 100 proc. złożonych wniosków.
Więcej:
Kiedy rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa?
W tym roku będą już wpłaty na cel funduszu – podmioty skupujące przekażą 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług, określonych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, nabytych od producentów rolnych w rozumieniu ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Zrobią to w II kwartale, za I kwartał tego roku.
Jeśli kwota wpłacona okaże się niewystarczająca, budżet państwa może przekazać do 100 mln zł na rekompensaty.
Jak przypomina KOWR, wnioski w tym naborze można składać odnośnie podmiotów, które stały się niewypłacalne w 2023 r. Wniosek o przyznanie rekompensaty należy złożyć bezpośrednio, przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Do wniosku można załączyć faktury potwierdzające istnienie wierzytelności. Wniosek o przyznanie rekompensaty może być złożony jedynie względem roszczeń, które nie uległy przedawnieniu. Należy pamiętać, iż roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem dwóch lat (art. 554 Kodeksu Cywilnego). W przypadku faktur dokumentujących istnienie roszczenia wystawionych w okresie wskazującym na przedawnienie, do wniosku o przyznanie rekompensaty należy dołączyć oryginały lub poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza dokumenty potwierdzające zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia.
W 2024 r. rozporządzenie ustalające procentową stawkę rekompensat zostanie wydane do 31 maja.