Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wymagała poprawki Senatu.
Fot. Alicja z Pixabay
Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wymagała poprawki Senatu.
Fot. Alicja z Pixabay
Gospodarowanie nieruchomościami ZWRSP na ekspresowej ścieżce
Sejm gładko 24 lipca przyjął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Wcześniej odrzucono poprawkę zgłoszoną przez posłów PiS, a dotyczącą przedłużenia zakazu sprzedaży nieruchomości rolnych ZWRSP z 2026 do 2036 roku.
Ustawa trafiła do Senatu, a tam jako wniosek mniejszości ponowiono tę poprawkę – i 25 lipca odrzucono ją.
Uznanie senatorów spotkało natomiast drugą wprowadzoną w Komisjach Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zmianę, polegającą na wykreśleniu art. 3, co „ma na celu zapewnienie spójności procedowanej ustawy z przepisami przejściowymi art. 64 i art. 65 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, określającymi relacje między zachowanymi tą ustawą tymczasowo w mocy studiami uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin a zastępującymi je planami ogólnymi gmin.”
Artykuł ten głosił, że „Do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie przez plan ogólny gminy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy zmienianej w art. 2, rozumie się studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.”
Sejm ma zamiar jeszcze dziś zająć się tą uchwałą Senatu, co pozwoli skierować projekt do podpisu prezydenta przed wakacjami sejmowymi.
Czytaj też:
Gospodarowanie nieruchomościami ZWRSP z liftingiem