Scroll Top
pole żniwa Fot. Söhnke Biermann z Pixabay

Sejm zajmie się dziś poselskim projektem zmieniającym ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Fot. Söhnke Biermann z Pixabay

Sejm zajmie się dziś poselskim projektem zmieniającym ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Fot. Söhnke Biermann z Pixabay

Gospodarowanie nieruchomościami ZWRSP z liftingiem

Miało być pięknie – będzie tylko to, co być musi. Sejm zajmie się dziś poselskim projektem zmieniającym ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

MRiRW wycofało się ze zmian dotyczących powrotu do wyliczania czynszu dzierżawnego na podstawie ceny pszenicy za ostatnie półrocze, a mocno okrojony do wersji niezbędnej projekt nowelizacji trafił do Sejmu jako projekt poselski.

Więcej o rezygnacji z korzystniejszego dla rolników wyliczania czynszu:

MRiRW wycofuje się z obniżenia czynszu dzierżawnego

 

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa dostosowuje ustawę do już dokonanych zmian w prawie unijnym i krajowym.

30 czerwca 2024 r. wygaśnie możliwość udzielania pomocy de minimis na zasadach określonych w rozporządzeniu nr 1407/2013 (zastąpionym przez kolejne rozporządzenie 2023/2831), a tym samym istnieje konieczność nowelizacji, najpóźniej do tego dnia, wszystkich aktów prawnych odwołujących się bezpośrednio do przepisów tego rozporządzenia. Co nastąpi.

Z kolei ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektóry innych ustaw (Dz. U. poz. 1688) wprowadzony został plan ogólny gminy jako obligatoryjnie sporządzany dokument planistyczny o zasięgu całej gminy. Plan ogólny zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

„Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie zostało jednak w tej ustawie zastąpione przez plan ogólny gminy, co w praktyce prowadzi do sytuacji, w której nieruchomość będąca zgodnie z tym studium nieruchomością nierolną, nie może być (poza okolicznościami wskazanymi w ustawie) sprzedana.

Zatem zachodzi potrzeba uzupełnienia ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw o plan ogólny gminy poprzez dodanie przepisu art. 8a wskazującego, że do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, przez plan ogólny gminy w ustawie z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, należy rozumieć studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy” – podano w uzasadnieniu.

KRiRW odbyła pierwsze czytanie, uwag nie ma. Przewodniczący Komisji i sprawozdawca – Mirosław Maliszewski.

Posty powiązane

error: Content is protected !!