Scroll Top
konferencja

PAP/M. Kmieciński

PAP/M. Kmieciński

GPW Ventures i KOWR zainwestują nawet 225 mln w rozwój innowacyjnego rolnictwa

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa obejmie większościowy pakiet akcji w spółce GPW Ventures Asset Management. Działalność inwestycyjna będzie służyć wspieraniu innowacji w polskim sektorze rolnym i zostanie uruchomiona jeszcze w 2023 r.

Celem współpracy między KOWR a GPW Ventures jest rozwój rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, sektora OZE w rolnictwie, a także obszarów wiejskich poprzez finansowanie działań innowacyjnych i rozwojowych.

– Rynek rolny jest rynkiem globalnym i niezwykle konkurencyjnym. Aby polscy rolnicy mogli z powodzeniem na nim konkurować to obok wysokiej jakości produktów, które mamy i z których się bardzo cieszymy, potrzebujemy też więcej innowacyjnych rozwiązań technologicznych, technicznych, organizacyjnych i usługowych. Utworzenie spółki inwestycyjnej to odważny i zdecydowany krok w tym właśnie kierunku – przekonywał Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Dzięki współpracy GPW Ventures i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i dzięki tym środkom, które obejmując akcje przekaże do spółki KOWR, powstanie przestrzeń dla polskich innowatorów, przedsiębiorców, wynalazców, naukowców. Naukowcy i przedsiębiorcy będą mogli finansować i wdrażać najciekawsze i najbardziej obiecujące pomysły z takich obszarów, jak: produkcja nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie, produkcja i sprzedaż pasz, nawozów, środków ochrony roślin, automatyzacja, cyfryzacja rolnictwa czy wreszcie cały sektor energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich.

Waldemar Humięcki, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podkreślił, że stworzenie wspólnie z GPW nowoczesnego systemu inwestycji kapitałowych pobudzi rozwój obszarów wiejskich.

– Dzięki tej spółce uda się uzyskać dodatkowy, efektywny mechanizm wsparcia finansowego małych i średnich przedsiębiorców rolnych, którzy będą zainteresowani wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych i produktowych. Ponadto zwiększy się konkurencyjność w sektorze rolnych MŚP – tłumaczył Waldemar Humięcki.

Trzy lata temu GPW Ventures i KOWR podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy w zakresie rozwoju innowacji w szeroko rozumianym sektorze rolnictwa.

– Od tego czasu po stronie Giełdy przygotowaliśmy wszelkie rozwiązania organizacyjno-prawne oraz biznesplan przedsięwzięcia. Czekaliśmy tylko na decyzję Pana Ministra i Dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o zaangażowaniu środków finansowych i dzięki tej decyzji możemy ruszyć z pracami spółki i rozpocząć wyszukiwanie najlepszych inwestycji – wyjaśnił Marek Dietl.

Piotr Gębala, prezes zarządu GPW Ventures, informował, że zostały zidentyfikowane firmy, które mogą skorzystać z finansowania. To firmy z szerokiego sektora agrotech, np. produkujące biodegradowalne naczynia czy ograniczające marnowanie żywności.

– Udało nam się zwymiarować potrzeby rynku, znamy skalę potrzeb. Potencjał określamy na 225 mln zł. Może to oznaczać około 40-50 inwestycji. Uważam, że około 10 z nich powitamy jako emitentów na GPW. Chcemy pobudzić branżę finansową w kierunku technologii związanych z żywnością – podsumował Marek Dietl.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!