W 2 kwartale br. relacje cen detalicznych środków produkcji do cen skupu większości prezentowanych produktów rolnych nieznacznie poprawiły się w porównaniu z poprzednim kwartałem
Fot. Steve Buissinne z Pixabay
W 2 kwartale br. relacje cen detalicznych środków produkcji do cen skupu większości prezentowanych produktów rolnych nieznacznie poprawiły się w porównaniu z poprzednim kwartałem.Fot. Steve Buissinne z Pixabay
GUS o rynkach rolnych w I półroczu 2024 r.
Na rynku rolnym w 1 półroczu br. przeciętne ceny skupu większości podstawowych produktów rolnych były niższe niż przed rokiem, z wyjątkiem cen ziemniaków.
W czerwcu br. za produkty rolne płacono przeważnie więcej niż w poprzednim miesiącu (oprócz jęczmienia, ziemniaków i mleka). W porównaniu z sytuacją sprzed roku niższe były ceny skupu większości podstawowych produktów pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem cen żyta) oraz żywca wieprzowego i drobiowego (przy wzroście cen żywca wołowego i mleka) – to najkrócej wyrażona analiza sytuacji w polskim rolnictwie w I półroczu 2024 roku. GUS zawarł ją w publikacji „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w pierwszym półroczu 2024 roku”.
GUS podał też, że w tym okresie wzrósł skup zbóż:
„Skup zbóż podstawowych (z mieszankami zbożowymi, bez ziarna siewnego) z ubiegłorocznych zbiorów zrealizowany w okresie od lipca ub. roku do czerwca br. był o 4,9% większy niż rok wcześniej i stanowił 36,2% zbiorów (wobec 33,9% przed rokiem). W czerwcu br. skupiono natomiast dużo mniej ziarna niż przed miesiącem (o 57,5%) oraz niż przed rokiem (o 53,2%). Ograniczono dostawy większości podstawowych gatunków zbóż (w porównaniu z majem br. najbardziej spadły dostawy żyta – o 64,7%, a w skali roku pszenicy – o 59,9%), przy zwiększonej podaży jęczmienia (w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3,5%, a w porównaniu z czerwcem ub. roku – o 49,4%).
Przeciętne ceny podstawowych gatunków zbóż w 1 półroczu br. zarówno w skupie, jak i na targowiskach były dużo niższe niż rok wcześniej (o ok. 26%–34%). Największy spadek dotyczył cen żyta: w skupie wyniósł 33,8%, a na targowiskach – 31,2%. W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu większości podstawowych gatunków zbóż o ok. 13%–26% (oprócz ceny jęczmienia, która spadła o 3,6%); w obrocie targowiskowym ceny podstawowych gatunków zbóż wzrosły o ok. 2%–4%. Na obydwu rynkach za zboża płacono mniej niż w czerwcu ub. roku o ok. 2%–22% (z wyjątkiem żyta w skupie, za które płacono o 1,5% więcej).”
Taka sytuacja była więc na początku żniw. W sumie – w połowie roku dużo mniejsza podaż zbóż niż rok wcześniej i dużo niższe ceny.
I jeszcze tylko uwaga o relacji cen środków produkcji do cen skupu:
„W 2 kwartale br. relacje cen detalicznych środków produkcji do cen skupu większości prezentowanych produktów rolnych nieznacznie poprawiły się w porównaniu z poprzednim kwartałem. Pogorszyły się natomiast relacje cen detalicznych ciągnika rolniczego oraz oleju napędowego do cen skupu wybranych produktów rolnych pochodzenia roślinnego oraz mleka”.
Dla przykładu:
– w 2. kwartale 2024 roku ciągnik rolniczy kosztował (w dt) 4478 pszenicy, 6061 żyta, 466 żywca wieprzowego, 340 żywca wołowego i 1807 hl mleka.
Czytaj też:
Ile pszenicy, żywca czy mleka trzeba dać za ciągnik w połowie 2023 roku?