Scroll Top
Fot. Herbert Bieser z Pixabay winnice Chile

Handel z państwami Ameryki Południowej może być szansą, a nie zagrożeniem.
Fot. Herbert Bieser z Pixabay

Handel z państwami Ameryki Południowej może być szansą, a nie zagrożeniem.
Fot. Herbert Bieser z Pixabay

Handel z Chile to szansa czy zagrożenie? A z Mercosurem?

Posłowie mieli wątpliwości, czy rolnikom nie zagrozi zgoda na ratyfikację Zaawansowanej umowy ramowej między UE i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Chile, z drugiej strony.

Podczas debaty odpór wątpliwościom dał wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.

– Jakie są szanse i korzyści z Mercosur, czy jak powiedzieliby Brazylijczycy: z Mercosul, i jaka jest polityka rządu w tej materii? – pytał i tłumaczył: – Otóż my nie mamy umowy z Mercosurem, ponieważ ta umowa była negocjowana przez ostatnie 20 lat i jest bardzo silna opozycja wobec tej umowy w Polsce jako kraju mocno rolniczym, we Francji – z tego samego powodu i w Austrii. Przez 20 lat nie udało się tej umowy podpisać. Był taki moment nie tak dawno temu, parę lat temu, kiedy wydawało się, że wszystko idzie w kierunku podpisania, ale w tej chwili nie ma tego momentu, dlatego że moim zdaniem nie jest w interesie polskich rolników, żeby taką umowę podpisywać. I to samo uważa parę innych państw, w tym te dość znaczące, jak Francja.

A umowa z Chile?

Tu raczej możemy eksportować, niż musimy obawiać się napływu towarów. Wiceminister podkreślał,  na 795 stronach tej umowy jest również mowa o rybołówstwie i na temat produktów rolnych i „w związku z tym daje to nam możliwość eksportowania do Chile, nie tylko importowania, ale i eksportowania, bo oczywiście Chile to gigant w rybołówstwie, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę dostęp do morza. Nie pamiętam, ile tam jest kilometrów, ale na pewno ok. 1000 albo i więcej. Więc oni są tam bardzo aktywni. Oczywiście to może tworzyć problemy i to stwarza pewne ramy prawne traktatowe, umowne, bo to umowa, nie traktat, które można wykorzystywać do naszych celów. Więc tak, to nam pomoże.”

Nareszcie więc jest coś, co nam pomoże…

Posty powiązane

error: Content is protected !!