Importy produktów rolno-spożywczych do UE osiągnęły 14,8 mld euro w kwietniu, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z poprzednim miesiącem, głównie dzięki wysokim cenom kakao.
Fot. Pixabay
Importy produktów rolno-spożywczych do UE osiągnęły 14,8 mld euro w kwietniu, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z poprzednim miesiącem, głównie dzięki wysokim cenom kakao.
Fot. Pixabay
Import i eksport w UE rośnie
W kwietniu 2024 r. nadwyżka w handlu produktami rolno-spożywczymi w UE osiągnęła 5 mld euro, nadal o 4% więcej niż w kwietniu 2023 r., pomimo spadku o 25% w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Eksport osiągnął 19,8 mld euro, głównie z powodu wzrostu cen oliwek i oliwy z oliwek. Import wyniósł 14,8 mld euro.
Blisko 45% importu UE składa się z kilku kategorii produktów: kawa, herbata, kakao, przyprawy; owoce i orzechy; oraz rośliny oleiste i białkowe. Są to główne ustalenia najnowszego miesięcznego raportu o handlu produktami rolno-spożywczymi opublikowanego dzisiaj przez Komisję Europejską.
Eksport
Eksport produktów rolno-spożywczych z UE osiągnął w kwietniu 2024 r. wartość 19,8 mld euro, co stanowi wartość zbliżoną do wartości z poprzedniego miesiąca, ale o 10% wyższą niż w kwietniu 2023 r. Łączny eksport od stycznia wyniósł 77,8 mld euro.
Eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł najbardziej o 829 mln euro, co w dużej mierze wynika z wysokiej ceny oliwek i oliwy z oliwek. Produkty te napędzają całkowity eksport rolno-spożywczy UE, zwiększając wartość o 62% w porównaniu z rokiem 2023.
Ogólnie rzecz biorąc, UE eksportuje różnorodne produkty. Preparaty zbożowe i produkty młynarskie, produkty mleczarskie oraz wino i produkty na bazie wina stanowią 25% całkowitej wartości eksportu rolno-spożywczego UE. Pod względem wolumenu eksport cukru i izoglukozy podwoił się w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, podczas gdy eksport zbóż wzrósł o 2,6 miliona ton.
Import
Importy produktów rolno-spożywczych do UE osiągnęły 14,8 mld euro w kwietniu, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z poprzednim miesiącem, głównie dzięki wysokim cenom kakao. Skumulowany import od stycznia do kwietnia 2024 r. jest wart 54,9 mld euro, co jest wartością stabilną w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r.
Import zbóż odnotował największą redukcję, ze spadkiem o 1,5 mld euro (-33%), z powodu zmniejszenia wolumenów importu i cen światowych. Podobny spadek o wartości 1,3 mld euro zaobserwowano w przypadku roślin oleistych i roślin białkowych z powodu niższych cen.
Wybrzeże Kości Słoniowej i Nigeria odniosły największe korzyści z wyższych wartości importu kakao do UE. W porównaniu z 2023 r. UE zmniejszyła import z Indonezji (głównie oleju palmowego) i z Australii (głównie rzepaku).
Więcej informacji i szczegółowe tabele można znaleźć w najnowszym wydaniu miesięcznego raportu UE na temat handlu produktami rolno-spożywczymi.
Źródło informacji: komunikat prasowy Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi