Scroll Top
Biogazownia rolnicza

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Innowacyjna biogazowania powstanie w Brodach Poznańskich

W Brodach Poznańskich, ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów.

To dowód na to, że biogazowni nie trzeba się bać – argumentował minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszej konferencji w centrum badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W ramach przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia” realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od przełomu maja i czerwca uruchomiono już 6 eksperymentalnych mikrogazowni. Powstały one w centrum badawczym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach Poznańskich. Teraz planowane jest opracowanie i budowa uniwersalnej biogazowni wytwarzającej biometan.

NCBR wybrało już wykonawców, którzy opracują rozwiązania z zakresu technologii produkcji biogazu. Projekty już ruszyły. Powstanie prototypowa instalacja, która będzie samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu. Nowa technologia będzie służyła wytwarzaniu biometanu z wykorzystaniem substratów o charakterze odpadowym. Nie będzie ona wydzielała do środowiska uciążliwych dla człowieka zapachów, co powinno pozytywnie wpłynąć na odbiór społeczny.

– Realizowane przedsięwzięcie może być modelem do zastosowania na uczelniach. Pokazuje na przykładzie po pierwsze, że biogazowni nie trzeba się bać, a po drugie, że przynosi ona znakomitą korzyść. Najlepsza motywacja to niska cena ciepła dla mieszkańców wsi – mówił wicepremier Kowalczyk.

Minister wskazał też wiele korzyści, które mogą przynieść biogazownie mieszkańcom wsi. Oprócz wspomnianej korzystnej ceny ciepła jest to sposób na wykorzystanie odpadów biodegradowalnych z rolnictwa. Wiąże się to z obniżeniem kosztów, bo ich utylizacja kosztuje.

Łączny budżet przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia” to 32,5 mln zł. Realizowane jest ono ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Środki finansowe mogą pochodzić także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z innych programów europejskich, Krajowego Planu Strategicznego dla WPR, czy z PROW, a także z opłat za emisję dwutlenku węgla.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Posty powiązane

error: Content is protected !!