Scroll Top
Telus

Fot. Gov.pl/MRiRW

Fot. Gov.pl/MRiRW

Inwestycja Orlenu w tłocznię rzepaku za 850 mln złotych

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus uczestniczył dziś w konferencji poświęconej największej w Polsce tłoczni rzepaku, którą w Kętrzynie wybuduje Orlen.

– To wielki dzień dla Polski, wielki dzień dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim kolejny wielki dzień dla polskiego rolnictwa – ocenił nową inwestycję minister Robert Telus.

– Zdolność przerobu 500 tys. ton rzepaku oznacza, że około 20 tys. gospodarstw skorzysta z tej inwestycji. To jest wielkie wzmocnienie rolników w tym regionie, a rolnicy potrzebują dziś stabilizacji – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że inwestycja bardzo mocno wpisuje się w bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo żywnościowe, a jak to jest ważne, pokazały nam ostatnie lata – czas pandemii i wojny w Ukrainie.

– Jako rolnik, jako minister rolnictwa chcę podziękować za tę inwestycję, która bardzo wzmacnia nasze rolnictwo – powiedział minister.

Budowanie bezpieczeństwa

Szef resortu rolnictwa przypomniał jednocześnie, że niewłaściwa polityka UE pokazała nam wszystkim, jak ważne jest narodowe bezpieczeństwo energetyczne.

– To co robi prezes Obajtek, to co robi Orlen, to jest mistrzostwo świata. Nikt wcześniej nie śnił o tym, że można budować nasze narodowe bezpieczeństwo energetyczne. Nikt nawet nie chciał o tym śnić. Najłatwiej byłoby sprzedać wszystko, co jest możliwe – podkreślił minister Robert Telus.

– My mówimy, że kapitał ma narodowość. My mówimy, że bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo, energetyczne, bezpieczeństwo militarne – bezpieczeństwo Polaków jest bardzo ważne i ta inwestycja wpisuje się w naszą narrację myślenia o Polsce – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister Telus podkreślił, że tylko determinacja i twarda polityka przynoszą efekty.

– My wiemy, jak bardzo jest to ważne dla polskiego rolnika, dla polskiej gospodarki – powiedział szef resortu rolnictwa.

– To mogą robić tylko ludzie, którzy mają w sercu Polskę, którzy myślą po polsku. To mogą robić ludzie, którzy myślą o przyszłości Polski – podkreślił minister Robert Telus i powtórzył słowa premiera mówiące, że nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa.

– A to właśnie tutaj jest realizowane – dodał minister.

 

Źródło informacji: Gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!