Jak bezpiecznie używać maszyn?
Fot. Elsemargriet z Pixabay
Jak bezpiecznie używać maszyn?
Fot. Elsemargriet z Pixabay
Jak bezpiecznie pracować maszynami w rolnictwie?
Postęp technologiczny doprowadził do potrzeby opracowania nowego rozporządzenia mającego na celu uregulowanie warunków bezpiecznej i higienicznej pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w pracach rolniczych i melioracyjnych.
Projektowane rozporządzenie zastąpi obowiązujące rozporządzenie z dnia 12 stycznia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie.
Określa warunki bezpiecznej i higienicznej pracy.
W stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia proponuje się doprecyzowanie w zakresie:
1) instruktażu stanowiskowego z zakresu bhp;
2) przebywania osób na pomostach technologicznych maszyn rolniczych;
3) kontroli stanu układu pneumatycznego i hydraulicznego przed uruchomieniem samojezdnego sprzętu rolniczego;
4) niedopuszczalnych czynności podczas użytkowania maszyn rolniczych;
5) pracy z agregatami uprawowymi;
6) użytkowania rozsiewaczy nawozów.
Jednocześnie wskazano czynności niedopuszczalne w czasie pracy rozsiewacza nawozów, takie jak: przegarnianie nawozu w skrzyni, rozsiewanie nawozu jeżeli w strefie działania rozsiewacza przebywają osoby postronne.
Uregulowano także przepisy bhp podczas eksploatacji owijarki do siana i słomy oraz obsługi opryskiwaczy, zaprawiarek i robota udojowego.
W pozostałym zakresie projekt utrzymuje uregulowania, jakie zastosowano w obowiązującym rozporządzeniu i dostosowuje je do aktualnie stosowanych technologii produkcji z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań technicznych – zapowiedziano.
Projekt dotyczy zwłaszcza 71 596 podmiotów zatrudniających pracowników w przedsiębiorstwach rolnych, ale zasady bezpiecznej pracy obowiązują wszystkich – co roku odnotowuje się kilka tysięcy wypadków związanych z obsługą maszyn i urządzeń, z których kilka kończy się śmiercią poszkodowanego.