Fot. Gerd Altmann z Pixabay
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
Jak odchodzący rząd „prowadził dialog” z rolnikami?
I kogo uważał za przedstawicieli rolników? Czy odpowiedź na te pytania to nie jest zarazem wyjaśnienie przyczyn kłopotów rządu PiS z rolnictwem?
Jedną z decyzji Jana Krzysztofa Ardanowskiego podjętych w roli ministra rolnictwa – z 18 grudnia 2019 r. – było rozwiązanie Rady Dialogu Społecznego, funkcjonującej za czasów jego poprzednika, Krzysztofa Jurgiela. W owym czasie mówiło się o powołaniu Polskiej Rady Rolnej, ale w sytuacji zagrożenia protestami, pod egidą prezydenta Andrzeja Dudy postanowiono utworzyć Porozumienie Rolnicze.
Obrady tego gremium – zapowiadanego jako posiedzenie doraźne – zostały zainaugurowane 20 lutego 2019 r. Porozumienie Rolnicze okazało się jednak potrzebne na dłużej.
„Głównym założeniem PR jest prowadzenie dialogu społecznego w sprawach wsi, rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego w Polsce – od producenta do konsumenta. Zaproszenie do udziału w Porozumieniu zostało skierowane do organizacji i związków funkcjonujących w rolnictwie. W ramach PR zostało utworzonych 10 zespołów, do których zapisywały się organizacje, które chciały podzielić się wiedzą w obszarze polskiego rolnictwa, jak również przedstawić własne szczegółowe pomysły i koncepcje dotyczące rozwoju polskiego rolnictwa” – informowało w styczniu 2020 roku, a więc już blisko cztery lata temu, MRiRW, odpowiadając w ten sposób na wcale konkretne pytania: „Jaki był powód rozwiązania Rady Dialogu Społecznego i czy jest forum, które ją zastąpi? Co z zapowiadanym powołaniem Polskiej Rady Rolnej, czy <Porozumienie Rolnicze> jest tym ciałem, które ma wejść w miejsce RDS? Jakie są zasady wyłaniania członków wchodzących w skład <Porozumienia Rolniczego> i jak potwierdzana jest ich reprezentatywność?”.
I do dziś nie wiadomo, jaka jest reprezentatywność tzw. organizacji rolniczych.
Ba, nie wie tego wciąż samo MRiRW.
Zapytałam:
„o dialogu z którymi rolnikami jest mowa w tym Państwa komunikacie prasowym:
Na jakiej zasadzie wybrano zaproszone “związki i organizacje rolnicze”? Kiedy skierowano zaproszenie do rozmów?
Uprzejmie proszę o podanie list:
– zaproszonych
– uczestników rozmów.
Czy odbywają się prace w ramach Porozumienia Rolniczego? Jak przebiegały w minionym roku – może jakieś sprawozdanie z tych prac istnieje? Proszę o link.”
Odpowiedź pokazuje, że MRiRW samo nie wie, kogo nazywa „rolnikami”, z którymi prowadzi “dialog”.
Odpowiedziano tak:
„Zaproszenie na spotkanie 4 grudnia br. zostało skierowane do wszystkich organizacji rolniczych należących do COPA-COGECA, czyli Krajowej Rady Izb Rolniczych, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, NSZZ RI „Solidarność”, Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna” i Związku Zawodowego Rolnictwa SAMOOBRONA oraz do Federacji Gospodarki Żywnościowej, która poprosiła minister Annę Gembicką o możliwość spotkania.
Odnośnie zaś do pytań w sprawie prac w ramach Porozumienia Rolniczego, informujemy, że prace te odbywają się w 14 zespołach tematycznych. To one same decydują o terminach spotkań i ich tematyce. W ubiegłym roku zespoły te pracowały wg własnych potrzeb i formułowały wnioski oraz rekomendacje służące poprawie funkcjonowania poszczególnych branż w rolnictwie.”
Piękne podsumowanie niepięknej współpracy z rolnikami odchodzącego już rządu PiS…