Co z rolnikami objętymi powodzią?
Fot. Lars z Pixabay
Co z rolnikami objętymi powodzią?
Fot. Lars z Pixabay
Jak rząd walczy z powodzią na terenach rolniczych?
Rozszerzono obszar stanu klęski żywiołowej o określone powiaty w województwie dolnośląskim i opolskim. MRiRW pozostaje bierne, jeśli chodzi o zorganizowanie pomocy dla rolników.
Zmiany dotyczą rozporządzenia z 16 września w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.
Czytaj też:
W województwie dolnośląskim dodano powiaty: dzierżoniowski, lubański i świdnicki, a w województwie opolskim powiaty: brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.
Nie zmieniono natomiast zakresu ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela.
Czytaj też:
Pomimo informacji o wykorzystywaniu sytuacji przez osoby podwyższające ceny, nie wprowadzono możliwości zakazu okresowego podwyższania cen na towary lub usługi określonego rodzaju i nakaz stosowania cen ustalonych na towary lub usługi mające podstawowe znaczenie dla kosztów utrzymania konsumentów.
Czytaj też:
Prezes UOKiK sprawdza sytuację na terenach dotkniętych powodzią
Nic nie podano z MRiRW na temat pomocy dla rolników i adresowanej do mieszkańców wsi.
Jedyny dotąd komunikat ministerstwa – wydany 17 września – zapowiada wstrzymanie kontroli (raczej trudno sobie je wyobrazić w tych warunkach i bez decyzji ministra) i ostrzega, aby nie zużywać pasz z zalanych terenów. Wciąż nie wiadomo jednak, czego wobec tego używać.
Więcej:
Działania podejmowane przez ministra rolnictwa w związku z powodzią
Dziś ministerstwo pokazało projekt rozporządzenia zwalniającego rolników z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej z obowiązku informowania ARiMR o powodzi.
Więcej:
Od 15 września nie otrzymałam z MRiRW odpowiedzi na pytania: „Jaką pomoc otrzymują rolnicy poszkodowani w wyniku powodzi? Do kogo mają się zwracać rolnicy, którzy prowadzą hodowlę i widzą, że jest ona zagrożona? Czy przygotowano jakąś formę pomocy dla prowadzących działalność rolniczą? Kiedy będzie udzielona? Czy zaplanowano np. udzielanie pomocy rzeczowej dla hodowców w przypadku braku paszy? Czy MRiRW przygotowało jakikolwiek plan działania w sytuacji powodzi? Czy jest prowadzona bieżąca ocena sytuacji pod kątem rolniczym?”
Jedyny wydany po powodzi komunikat GIW dotyczy zwierząt domowych.
Więcej:
Jedyną pomoc dla rolników podaje rząd następująco:
„Jako producent rolny możesz ubiegać się o:
ulgi w podatku rolnym,
pomoc w opłatach składek KRUS,
pomoc w opłatach na rzecz KOWR.”
Więcej:
Powódź trwa od 13 września. I jeszcze potrwa. Czas na pomoc, także dla rolników i mieszkańców wsi.
Czytaj też: