Scroll Top
protest

Czy rolnicy przebiją się do posłów ze swoimi postulatami?
Fot. MP

Czy rolnicy przebiją się do posłów ze swoimi postulatami?
Fot. MP

Jak Sejm może wesprzeć rolników?

Sejm w KRiRW pracuje dziś nad uchwałami dotyczącymi sytuacji rolników. Wczoraj podjął uchwałę w sprawie nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych do Unii Europejskiej.

Więcej o procedowanych uchwałach:

Co dla rolników uchwali dziś Sejm?

Co dla rolników uchwali dziś Sejm?

 

Dziś rano w KRiRW, odnosząc się do tej uchwały przyjętej wczoraj przez Sejm (2 posłów wstrzymało się, nikt nie był przeciw) w wersji podanej przez Prezydium Sejmu, wiceminister Anna Gembicka pytała posłów rządzącej koalicji, dlaczego „mówicie, że chcecie ograniczyć przywóz zboża z Ukrainy, a w Parlamencie Europejskim głosujecie za tym, żeby granica z Ukrainą została otwarta.”

Wobec zarzutów wygłoszonych przez wiceministra Krajewskiego, że po 3 miesiącach wymaga się tego, co powinno być zrobione przez 3 lata, poseł Bartosik wezwał wiceministra do uwierzenia w to, że jest wiceministrem i ma obowiązek podejmowania decyzji. Jeśli sytuacja będzie oceniana w ten sposób, że nie wiadomo, przeciwko komu protestują rolnicy, to oni to wyraźnie wkrótce powiedzą – stwierdził.

Poseł Sachajko ocenił, że rząd miałby silny mandat do negocjacji, gdyby przyjęto uchwałę w wersji przedłożonej przez PiS.

Boicie się UE – tak ocenia postępowanie posłów rządzącej koalicji poseł Robert Telus. Nie zrobiliście nic, głosujecie za wyłączeniami 10 proc. na grunty zalewowe. Pomogliśmy rolnikom, nie baliśmy się wypłacić 15 mld zł na pomoc. I śmiecie mówić, że nie zrobiliśmy nic, żeby pomóc rolnikom? – pytał.

Obrady komisji są burzliwe. Poseł Sosnowski zgłosił poprawkę wskazującą, że to poprzedni rząd odpowiada za nadmierny import zboża.

„Wojenka między posłami, a nie zajęcie się sprawą” – taką wiadomość otrzymała od rolnika i odczytała poseł Gembicka. Jak mówiła, poseł Sosnowski chce utrącić tę uchwałę. Nie chcecie spełnić postulatów rolników – zarzuciła. Najpierw uchwała spadła na piątek, kiedy już nie będzie głosowań, teraz są zgłaszane poprawki, aby utrącić uchwałę.

A uchwała przedkładana w wersji poseł Gembickiej, powinna być przyjęta przez aklamację, bo jest proponowana przez rolników – mówili posłowie.

Poseł Sosnowski domaga się zamieszczenia zmiany świadczącej o tym, że odpowiedzialność za nadmierny import powinna wziąć na siebie poprzednia koalicja – a zapewnia, że merytoryczną część uchwały poprze. Poprawkę posła przyjęto (17 za, 14 przeciw).

Nie macie prawa zmieniać naszej uchwały – mówi przedstawiciel rolników.

Poseł Gembicka złożyła wniosek o przerwanie obrad i zaproszenie na obrady rolników. Wniosek odrzucono.

W  efekcie poseł Anna Gembicka zdecydowała się wycofać projekt – zapowiedziała jego ponowne zgłoszenie, jak rolnicy będą się mogli wypowiedzieć o tym, w jakim kształcie będzie przyjęta ich uchwała.

Takim postępowaniem tylko pogarszacie swoją sytuację – mówiła poseł Gembicka.

Zapowiedziała ponowne złożenie uchwały jeszcze dziś, aby przewodniczący komisji mógł umożliwić rolnikom wejście na  obrady i wypowiedzenie się.

Przewodniczący Mirosław Maliszewski stwierdzi, że jest współorganizatorem protestów – szły one w dobrym kierunku, a po włączeniu się polityków straciły go…

Poseł Telus zaproponował ponowne zgłoszenie “uchwały rolików” jako projektu KRiRW. Przewodniczący zaproponował przygotowanie takiego projektu uchwały przez prezydium  komisji i przedyskutowanie jej także przez rolników.

Wobec wycofania projektu PiS teraz trwa debata nad projektem uchwały przedłożonej w wersji Konfederacji.

Wczoraj Sejm przyjął do wiadomości informację prezesa Rady Ministrów w sprawie działań rządu w związku z protestem rolników w Polsce. Tu Sejm nie był jednomyślny – 241 posłów było za, 201 – przeciw, nikt się nie wstrzymał.

 

 

Aktualizacja:

Wycofano wszystkie trzy procedowane dziś w KRiRW projekty uchwał, kolejny projekt ma wypracować prezydium – jako komisyjny projekt uchwały.

Posty powiązane

error: Content is protected !!