Scroll Top
pole zieleń Fot. LoggaWiggler z Pixabay

Pomimo tego, że zmienione zostanie brzmienie normy GAEC 8 rolnicy ekologiczni będą mieli możliwość ubiegania się o płatności ekologiczne, jeżeli zaplanowali, że w 2024 r. będą spełniali tę normę na gruntach objętych zobowiązaniem ekologicznym
Fot. LoggaWiggler z Pixabay

Pomimo tego, że zmienione zostanie brzmienie normy GAEC 8 rolnicy ekologiczni będą mieli możliwość ubiegania się o płatności ekologiczne, jeżeli zaplanowali, że w 2024 r. będą spełniali tę normę na gruntach objętych zobowiązaniem ekologicznym
Fot. LoggaWiggler z Pixabay

Jak ugorować „ekologicznie”?

Nad rozwiązaniem tego problemu pochyliło się MRiRW i przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu. Określają, kiedy ugór może być ekologiczny, a jego właściciel otrzyma płatność ekologiczną.

Zmiany będą wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Powiedzmy od razu: chodzi o pieniądze.

A sytuację skomplikowało rozporządzenie (UE) 2024/1468, które przewiduje zniesienie (już odniesieniu do kampanii roku 2024), w ramach GAEC 8, obowiązku ugorowania co najmniej 4% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa.

„Rolnicy realizujący zobowiązania ekologiczne mogli zdecydować, że w 2024 r. będą ubiegali się o przyznanie płatności ekologicznych do gruntów objętych zobowiązaniem ekologicznym z tytułu spełnienia normy GAEC 8 w zakresie gruntów ugorowanych bez produkcji. Planowana zmiana brzmienia normy GAEC 8, która uniemożliwiłaby przyznanie płatności ekologicznych z ww. tytułu nie powinna mieć wpływu na podjęte już przez rolników decyzje w tym zakresie jak również te planowane do podjęcia, ponieważ mogłaby pogorszyć ich sytuację finansową” – tak definiuje problem MRiRW i proponuje zmianę. Umożliwi przyznanie rolnikom płatności ekologicznych za 2024 r. do gruntów objętych zobowiązaniem ekologicznym z tytułu spełnienia normy GAEC 8 w zakresie gruntów ugorowanych bez produkcji, pomimo tego, że brzmienie tej normy zostanie zmienione. Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie możliwość przyznawania płatności ekologicznych do takich gruntów – podano.

Obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia ekologicznego przewidują, że w ramach realizowanych przez rolników zobowiązań ekologicznych do gruntów ugorowanych bez produkcji mogą zostać przyznane płatności ekologiczne, jeżeli grunty te pozostają w systemie rolnictwa ekologicznego i są pod kontrolą jednostki certyfikującej.

Pomimo tego, że zmienione zostanie brzmienie normy GAEC 8 rolnicy ekologiczni będą więc mieli możliwość ubiegania się o płatności ekologiczne, jeżeli zaplanowali, że w 2024 r. będą spełniali tę normę na gruntach objętych zobowiązaniem ekologicznym – tłumaczy ministerstwo i dodaje, że proponowana zmiana będzie dotyczyła już złożonych przez rolników wniosków o przyznanie płatności ekologicznych, jak również tych wniosków, które nie zostały jeszcze złożone, a intencją wprowadzania zmiany jest, aby nie zmieniła się sytuacja finansowa rolników, którzy licząc na płatności ekologiczne z tytułu spełnienia normy GAEC 8 już złożyli wniosek o przyznanie płatności ekologicznych lub zamierzają złożyć taki wniosek. Brak wprowadzenia proponowanej zmiany uniemożliwi przyznanie rolnikom płatności ekologicznych za 2024 r. z tytułu spełnienia normy GAEC 8 w zakresie gruntów ugorowanych bez produkcji.

Posty powiązane

error: Content is protected !!