Scroll Top
emerytura KRUS waloryzacja

Emerytura  podstawowa podwyższona zostanie do kwoty 1.429,60 zł
Fot. Gosia K. z Pixabay

Emerytura  podstawowa podwyższona zostanie do kwoty 1.429,60 zł
Fot. Gosia K. z Pixabay

Jak wzrosną emerytury z KRUS?

Emeryt KRUS z 25-letnim okresem opłacania składek w wysokości podstawowej, od marca br. będzie otrzymywał emeryturę w wysokości 1.686,93 zł brutto.

14,8 proc. to wskaźnik, o który wzrosną w tym roku emerytury. Ustalono też minimalny wskaźnik kwotowy waloryzacji na 250 zł. Minimalna emerytura od 1 marca 2023 roku to 1588,44 zł brutto.

A co czeka rolników? Najniższa emerytura ma być równa tej wypłacanej przez ZUS. Poza tym osoby opłacające wyższe składki otrzymają wyższe emerytury.

Zapowiedzi

Wiceminister Anna Gembicka zapowiadała niedawno w senackiej Komisji Rolnictwa:

– Projekt zakłada przede wszystkim, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczenia emerytury rolniczej, będzie równa 90% minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS. Ja bym chciała od razu tutaj rozwinąć trochę tę kwestię, bo w związku z tym pojawiło się dużo różnych pytań i niedomówień. Emerytura podstawowa nie jest całością emerytury wypłacanej rolnikowi, bo emerytura podstawowa, tj. jej wartość, mnożona jest jeszcze przez wskaźnik wymiaru świadczenia, który np. w przypadku 25 lat opłacenia składek wynosi 1,18. Czyli nie ma takiego ryzyka, że minimalna emerytura rolnicza będzie niższa od minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS. Na ten rok jest zaplanowana waloryzacja emerytur, w związku z tym emerytura minimalna z ZUS wzrośnie do 1 tysiąca 588 zł i 44 gr. Dzięki temu też minimalna emerytura rolnicza będzie nie mniejsza niż właśnie ta wartość. Oczywiście można jeszcze powiedzieć zabezpieczająco, że już w obecnie obowiązujących przepisach jest gwarancja, że po tych 25 latach opłacania składek ta emerytura rolnicza nie będzie niższa niż emerytura minimalna ZUS. Poza tym na podstawie tej ustawy będzie możliwe uzyskanie dodatku do emerytury rolniczej. Będzie to zapewniał mechanizm rekompensujący opłacenie podwójnej składki czy też dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu prowadzenia dodatkowo, oprócz działalności rolniczej, pozarolniczej działalności gospodarczej i działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha. Rolnikom, którzy opłacają taką składkę, będzie przysługiwał dodatek do emerytury w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania takiej składki.

Realizacja

KRUS poinformowała niedawno, że „W myśl znowelizowanych przepisów od dnia 1 marca 2023 r. emerytura  podstawowa podwyższona zostanie do 90% najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych tj. do kwoty 1.429,60 zł (wzrost o 345,02 zł), co spowoduje znaczący wzrost wszystkich wypłacanych przez KRUS emerytur rolniczych, rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.”

Zgodnie z tym  emeryt z 25-letnim okresem opłacania składek w wysokości podstawowej od marca br. będzie otrzymywał emeryturę w wysokości 1.686,93 zł brutto tj. o 348,49 zł wyższą niż w lutym – wyliczono.

Natomiast emeryt, który opłacał podwyższone (dodatkowe lub podwójne) składki przez 10 lat otrzyma dodatek w wysokości 71,48 zł brutto miesięcznie.

Kwota dodatku będzie podwyższana wraz z waloryzacją emerytury podstawowej, a dodatek dla osób, którym przyznano emerytury rolnicze przed 1 marca 2023 r., KRUS przyzna z urzędu i podejmie jego wypłatę w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy oraz wypłaci wyrównanie od 1 marca 2023 r. Oznacza to, że emeryci nie muszą składać wniosku o to świadczenie.

Więcej o zasadach waloryzacji:

Będzie wyższa emerytura, ale i wyższa składka emerytalna

Posty powiązane

error: Content is protected !!