Ostatnia reforma planowania przestrzennego wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków inwentarskich. Obecnie samorządy gminne są na etapie tworzenia planów ogólnych
Fot. Jacques GAIMARD z Pixabay
Ostatnia reforma planowania przestrzennego wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków inwentarskich. Obecnie samorządy gminne są na etapie tworzenia planów ogólnych
Fot. Jacques GAIMARD z Pixabay
Jak zaplanować wieś?
Niedawno minister rolnictwa zapowiadał ewentualne prace nad uregulowaniem części produkcyjnej na wsi – a już okazuje się, że problem można rozwiązać już i inaczej.
Problem wyniknął po wydaniu wyroku nakazującemu rolnikowi pokrycie kosztów utraty wartości sąsiednich działek.
Więcej:
Wieś znajdzie miejsce i dla mieszkańców, i dla rolników – a nawet przedsiębiorców
Jak się okazuje, można uniknąć problemów już teraz – wystarczy wykonać plany ogólne.
MRiRW w odpowiedzi na postulaty skierowane do niego przez KRIR wyjaśniło:
„Ostatnia reforma planowania przestrzennego wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków inwentarskich. Obecnie samorządy gminne są na etapie tworzenia planów ogólnych.
Plan ogólny będzie miał charakter powszechnie wiążący (będzie aktem prawa miejscowego), stąd jego ustalenia będą musiały być przestrzegane na dalszych etapach procesu budowlanego.
W ramach planu ogólnego będą tworzone określone strefy planistyczne, w tym strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową (gdzie w profilu dodatkowym może być wprowadzony teren wielkotowarowej produkcji rolnej) oraz strefa produkcji rolniczej (gdzie w profilu podstawowym ma być dopuszczalna wielkotowarowa produkcja rolnicza). Tworząc odpowiednie strefy planistyczne, co do zasady, nastąpi ograniczenie przenikania różnych funkcji co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, które towarzyszą m.in. bliskiemu sąsiedztwu zabudowy związanej z rolnictwem z zabudową stricte mieszkaniową.
Do MRiRW wpływają zawiadomienia o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego przekazywane przez jednostki samorządu terytorialnego. MRiRW po szczegółowej analizie charakterystyki danej gminy w kierowanym stanowisku m.in. wskazuje, że w przypadku składania przez rolników wniosków do projektu planu ogólnego, dotyczących wyznaczenia odpowiednich stref planistycznych w zakresie rozwoju gospodarstw rolnych, w tym budowy i rozbudowy budynków inwentarskich, należy wyznaczyć odpowiednią ilość takich stref. Na ten moment do samorządów gminnych MRiRW przekazano około 900 opinii do planów ogólnych” – podano w piśmie, mając zapewne na myśli przekazane opinie ministerstwa do planów ogólnych gmin.
Ministerstwo dodało też, że „to interesariusze powinni zgłaszać do samorządów gmin wnioski wskazując jak poszczególne tereny powinny być zagospodarowane – czy powinny być przeznaczone na rolnictwo, mieszkania czy usługi”.