MRiRW nie obawia się żniw.
Fot. Henryk Niestrój z Pixabay
MRiRW nie obawia się żniw.
Fot. Henryk Niestrój z Pixabay
This is heading
Jaka jest „Aktualna sytuacja w rolnictwie”?
Rusza – i potrwa do 5 czerwca – nabór wniosków o dopłaty do zbóż. Będziemy gotowi do żniw, trwają rozmowy z protestującymi rolnikami.
Zapowiadano konferencję prasową wiceministra Kołodziejczaka na temat wyników kontroli prowadzonych przez inspekcje.
Potem podano, że odbędzie się konferencja ministra Siekierskiego i wiceministra Kołodziejczaka. Zrealizowano jednak konferencję ministra i dwóch wiceministrów na pojemny temat określony jako „Aktualna sytuacja w rolnictwie”.
Minister o pomocy dla rolników
Rusza – i potrwa do 5 czerwca – nabór wniosków o dopłaty do zbóż, rośnie limit na kredyty preferencyjne, trwa wypłata pomocy do kukurydzy i pomocy po suszy. Na realizację wszystkich form pomocy zaplanowano 5,4 mld zł, w tym najwięcej, bo 2,1 mld zł na zboże. To minister powiedział o pomocy udzielanej rolnikom za rok ubiegły.
Obecnie natomiast pracują komisje szacujące szkody w rolnictwie, spowodowane zjawiskami atmosferycznymi, które miały miejsce tej wiosny.
O ewentualnej pomocy z tego tytułu nie powiedziano nic konkretnego.
Inspekcje na rynkach hurtowych
– Rozpoczęliśmy zmasowane kontrole, zaczęliśmy od rynków hurtowych – przyznał wiceminister Kołodziejczak. Jak stwierdził, jest to przygotowanie do „urealnienia przepisów i kontroli”.
Sprawdzono rynki hurtowe, „mamy pierwsze wnioski” – zadeklarował, ale ich nie ujawnił.
Więcej o tych kontrolach:
Zapowiedział teraz kolejne kontrole – w supermarketach. Wyraził zdziwienie, że produkty są sprowadzane zza granicy, a nie kontraktowane u polskich rolników, co umożliwiłoby też ciągłe i bieżąco prowadzone kontrole.
Jak dodał, unieważnienie przetargów na dzierżawę portów to wynik polityki resortu – jedna firma nie może mieć 80 proc. udziału w eksporcie zboża drogą morską, teraz ma 60 proc., po wygraniu unieważnionego przetargu miałaby 80 proc. udziału w rynku, a jest potrzebna równowaga na rynku – mówił Kołodziejczak.
Więcej o unieważnionych przetargach:
Wiceminister Adam Nowak zapowiedział obserwowanie kwestii akcesji Ukrainy do UE. Trwają zmiany w Planie Strategicznym – informował. Wnioski o dopłaty są składane do 1 lipca, ale ugorowanie i małe gospodarstwa mają termin z końcem sierpnia (po złożeniu wniosków w terminie do 1 lipca). ARiMR rozpatruje wnioski na Rolnictwo 4.0.
Więcej o zmianach PS:
Kiedy kolejne zmiany w Planie Strategicznym i w ekoschematach?
Protest czy „delikatny szantaż”?
Pytany, dlaczego nie przekonał premiera do spotkania się z rolnikami, minister Siekierski wyjaśnił, że proponował spotkanie w MRiRW. Spotkanie z premierem musi być przygotowane – zaznaczył. Podkreślił, że trwają ciągłe rozmowy z rolnikami, ale chciałoby się jednak, aby było to w innej formie, a tu był „delikatny szantaż”. Siekierski zapowiedział kolejne spotkanie u marszałka Hołowni, trwają ciągłe rozmowy z protestującymi – podkreślał otwarcie na dialog. Jak zapowiedział, w czasie prezydencji ogłosi propozycję nowych zasad polityki rolnej.
Kołodziejczak dopytywany, dlaczego – podczas protestu Orki w Sejmie – dyskredytował osoby, z którymi sam niedawno protestował, oświadczył, że w Koszutach „ten człowiek został usunięty”, po czym oświadczył, że dziennikarz mu przerywa i zakończył swoje wystąpienie.
Walka z monopolami i gotowość do żniw
Jak dodał dopytywany Kołodziejczak, w portach nie ma żadnego niepokoju. Viterra miała przejąć port w Gdyni – zadeklarował, że „zrobimy wszystko”, żeby KGS stanęła do konkursów i miała udział w eksporcie zboża, co rozbije monopole.
Monopole są też w handlu – dziś marki własne sklepów dopuszczają możliwość niepodawania producentów. Przepisy są analizowane – stwierdził.
Minister Siekierski dodał, że skutki kontroli inspekcji są analizowane. Są sezony, kiedy warzywa płyną do Polski, potem odpływają w drugą stronę – zauważył przy tym.
Będziemy przygotowani do żniw – podkreślił minister. – Spektrum działań jest szerokie.
Dopytywany o rozmowy prowadzone przez ministerstwo z Ukrainą stwierdził, że przygotowane w UE zasady ATM wejdą 6 czerwca. Rozmowy Polski określił jako „zawieszone” z powodu braku ministra rolnictwa w Ukrainie.
Więcej o „technicznych” rozmowach z Ukrainą:
Zabiegamy o wstrzymanie importu z Rosji – mówił minister, ale zaznaczył jednak, że eksportujemy przez Białoruś, np. do Kazachstanu.
Jak dodał dopytywany o rozmowy z protestującymi, prezydent „może wiele” – w tym może rozmawiać. W środę odbędzie się spotkanie z rolnikami u marszałka Hołowni.
– Cieszymy się, jak mamy wsparcie z różnych stron – podsumował i zaprosił na Piknik Poznaj Dobrą Żywność, który też stworzy możliwość rozmów, a odbędzie się 26 maja 2024 r. w godzinach 11:00–18:00, Tor Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie.