Scroll Top
euroFot. Gerd Altmann z Pixabay

W drugiej połowie roku wzrosną opłaty za energię.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

W drugiej połowie roku wzrosną opłaty za energię.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Jaka ochrona dla rolników przed wzrostem cen energii?

Taka jak dla wszystkich – wyznaczono górną cenę energii i zasady wsparcia bonami energetycznymi dla osób potrzebujących.

Sejm przyjął  rządowy projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Więcej o projekcie:

Kto otrzyma pomoc w opłacie za energię?

Jak zmiany wpłyną na sytuację rolników? Według posła Waldemara Budy, Prawo i Sprawiedliwość, następująco:

– Rolnicy mieli cenę 412 zł za 1 MWh do 3000 kWh. Dzisiaj mają na start 500 zł, czyli od całego zużycia, średnio 7, 8 tys., będą mieli podwyżkę w wysokości 30%. Proszę zobaczyć, jak to wpłynie na koszty produkcji rolnej, jak to wpłynie na opłacalność produkcji, jakiejkolwiek produkcji, bo praktycznie każda wiąże się z wykorzystaniem prądu.

Poseł Marcin Skonieczka, Polska 2050 – Trzecia Droga, miał inne wyliczenie:

– Wbrew temu, co mówił poseł Buda, procedowana dziś ustawa będzie korzystna dla rolników. Przypomnę, że w poprzednich latach były ograniczenia i rolnik po przekroczeniu w zeszłym roku 4 tys. kWh płacił aż 69 gr za 1 kWh. Teraz takich limitów nie będzie, nie będzie tego wzrostu cen. Rolnik, niezależnie od tego, ile zużyje energii, będzie płacił 50 gr za każdą kWh.

A co miał na ten temat do powiedzenia wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka? O rolnikach nie powiedział nic, ale deklarował zmiany systemowe w przyszłości i aktualną pomoc dla potrzebujących.

– Teraz realizujemy bon energetyczny i ograniczamy podwyżki cen. To jest realne wielomiliardowe wsparcie, które realizujemy w ramach naszej koalicji. To jest odpowiedź na wnioski, które są do nas zgłaszane – mówił i prosił o poparcie projektu: – Nasza ustawa daje gwarancję ochrony odbiorców, daje gwarancję ochrony polskich przedsiębiorców, mikrofirm, daje gwarancję ochrony jednostek samorządu terytorialnego i jest ustawą kompleksową. Bardzo proszę o jej przyjęcie.

Tak też się stało. Sejm uchwalił ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw. Głosowało 424 posłów. 231 było za, 10 – przeciw, 183 się wstrzymało.

Posty powiązane

error: Content is protected !!