Hodowla bydła mlecznego stanowi podstawę systemu rolno-spożywczego w Unii Europejskiej.
Fot. Werner z Pixabay
Hodowla bydła mlecznego stanowi podstawę systemu rolno-spożywczego w Unii Europejskiej.
Fot. Werner z Pixabay
Jaka przyszłość czeka europejski sektor mleczarski?
Podczas World Dairy Summit (Światowy Szczyt Mleczarstwa), odbywającego się w tym roku w Paryżu w dniach 15-18 października, komisarz rolnictwa KE Janusz Wojciechowski uznał przyszłość mleczarstwa za „silną i zrównoważoną”.
Komisarz Janusz Wojciechowski, otwierając spotkanie, wyraził zadowolenie, że kongres wraca do Europy. Jak podkreślił, hodowla bydła mlecznego stanowi podstawę systemu rolno-spożywczego w Unii Europejskiej.
I choć tematem tegorocznego szczytu było „Mleczarstwo przyszłości”, to uznał, że „mówiąc o produktach mlecznych, należy wspomnieć o ich głębokich korzeniach w naszej przeszłości oraz o ich istotnej roli w teraźniejszości”.
Przeszłość
– W Unii Europejskiej nabiał jest w naszych kościach. Od wieków jest na naszych pastwiskach i na naszych talerzach – mówił Wojciechowski i powołał się na liczne europejskie geograficzne oznaczenia chronione dla produktów mleczarskich. Podkreślił, że właśnie rolnikom jesteśmy winni wdzięczność, „bo to oni podtrzymują naszą historię i nasze dziedzictwo. Dbają o to, aby smaki i tradycje, które od pokoleń kształtują naszą kulturę i rolnictwo, mogły być pielęgnowane także dziś”.
Teraźniejszość
Jak zapewnił Janusz Wojciechowski, Komisja Europejska zawsze wspierała naszych producentów mleka w obliczu wyzwań.
– Przykładowo poprzez umożliwienie wsparcia w zakresie prywatnego magazynowania i zapewnienie wyjątkowego wsparcia finansowego w najbardziej dotkliwych momentach kryzysu – mówił. – Nasze wsparcie było kontynuowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej: w postaci płatności bezpośrednich i powiązanego z produkcją wsparcia dochodów, a także dotacji na inwestycje i programów ekologicznych promujących dobrostan zwierząt i zrównoważone praktyki. Komisja wspiera również rozwój międzynarodowy: na przykład w ramach partnerstwa z Unią Afrykańską wspieramy wdrażanie badań naukowych i innowacji, tworzenie uczciwych i wydajnych łańcuchów dostaw oraz promocję oznaczeń geograficznych. Nasza praca we wszystkich tych obszarach może przyczynić się do rozwoju bardziej zrównoważonych i odpornych systemów mleczarskich, co wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę wiejską w Afryce. Ważne jest, abyśmy nadal wspierali producentów mleka w Europie i na całym świecie, aby zagwarantować wystarczającą produkcję w czasach kryzysu oraz umożliwić bardziej zrównoważoną i wydajną produkcję w nadchodzących latach.
Przyszłość
W nadchodzącym czasie ważne są cztery wartości:
– Przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe: produkcja żywności jako kluczowe zadanie rolnictwa – podkreślił komisarz. – Zadanie to jest szczególnie ważne, ponieważ stajemy przed wyzwaniem wyżywienia rosnącej populacji na całym świecie. Produkcja żywności musi być zatem traktowana priorytetowo; musi być chroniona we wszystkich stosownych przepisach i promowana we wszystkich stosownych politykach.
Po drugie ważna jest stabilność: aby zapewnić sobie stabilne dostawy żywności, potrzebujemy rentownych gospodarstw rolnych o stabilnych dochodach, wspieranych przez stabilną politykę rolną, zarówno pod względem finansowym, jak i prawnym.
– Po trzecie: zrównoważony rozwój. Oznacza to poszanowanie środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Gospodarstwa mleczne odgrywają tutaj szczególną rolę. Musimy wesprzeć naszych rolników, aby mogli nadal ograniczać emisje i zwiększać swój potencjał w zakresie rolnictwa węglowego.
Wreszcie potrzebujemy solidarności – szczególnie widocznej w sektorze mleczarskim, gdzie spółdzielnie i inne formy współpracy między rolnikami i przetwórcami są dobrze rozwinięte. – Solidarność jest również potrzebna globalnie: tutaj mówię o otwartości rynku przy jednoczesnym poszanowaniu zasady wzajemności – wskazał Wojciechowski. Jak zakończył swoje wystąpienie, kwestie zrównoważoności „nie są czymś, co możemy odłożyć”. – Ważne jest jednak, abyśmy zachowali równowagę i zadbali o to, aby to przejście było sprawiedliwe i uczciwe dla wszystkich.
Komisarz wyraził przekonanie, „że jeśli będziemy nadal wspierać pracę naszych rolników, przyszłość branży mleczarskiej będzie silna i zrównoważona”.