Jaki stan rolnictwa w listopadzie 2023?
Na to pytanie odpowiedział GUS w swojej najnowszej publikacji „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w listopadzie 2023 r.”
Na rynku rolnym w listopadzie br. za większość podstawowych produktów rolnych płacono w skupie mniej niż przed miesiącem (z wyjątkiem ziemniaków, mleka i jęczmienia). Spośród produktów rolnych pochodzenia roślinnego, ceny skupu zbóż podstawowych nadal były dużo niższe niż rok wcześniej, a ceny ziemniaków znacznie wyższe. Poniżej poziomu sprzed roku wciąż kształtowały się także ceny większości produktów pochodzenia zwierzęcego (z wyjątkiem cen żywca wieprzowego).
Zbiory i skup ziemiopłodów
Zgodnie z wynikowym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych, tegoroczne zbiory zbóż ogółem były o 0,5% wyższe od uzyskanych przed rokiem (szacowane są na 35,8 mln ton). Produkcja zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (szacowana na 26,5 mln ton) była niższa niż przed rokiem o ok. 2%, m.in. w wyniku znacznie mniejszych zbiorów mieszanek zbożowych (o 22,5%). Według szacunku zbiory buraków cukrowych (oceniane na 16 mln ton) były większe o ok. 13%, a zbiory rzepaku i rzepiku (3,7 mln ton) – większe o ok. 3%. Mniejsze niż rok wcześniej były natomiast zbiory ziemniaków o ok. 7% (szacowane na 5,6 mln ton) oraz warzyw gruntowych o ok. 3% (ponad 3,8 mln ton). Według szacunku zmniejszyły się także zbiory owoców z drzew w sadach – o ok. 9% (do 4,4 mln ton) oraz owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych – o ok. 6% (do 0,6 mln ton).
Skup zbóż podstawowych (z mieszankami zbożowymi, bez ziarna siewnego) w listopadzie br. był o 16,9% mniejszy niż w październiku br., w wyniku ograniczenia dostaw wszystkich podstawowych gatunków zbóż, w tym najbardziej podaży jęczmienia (o 30,8%) i pszenżyta (o 22,9%). W porównaniu z listopadem ub. roku do skupu dostarczono więcej ziarna (o 14,0%), w tym znacznie wzrosła podaż pszenicy (o 23,2%) i jęczmienia (o 7,6%), a spadła pszenżyta (o 27,8%) oraz żyta (o 6,1%).
Ceny ziemiopłodów
Przeciętne ceny większości podstawowych gatunków zbóż w listopadzie br. spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem (w skupie o 2,2%–8,0%, przy wzroście cen jęczmienia; w obrocie targowiskowym o 0,9%–2,9%). Ceny zbóż na obu rynkach nadal kształtowały się znacznie poniżej poziomu sprzed roku, w tym najgłębszy spadek dotyczył cen żyta – w skupie wyniósł 48,5%, a na targowiskach 35,2%.
Skup ziemniaków w listopadzie br. był dużo mniejszy niż przed miesiącem (kiedy był realizowany po zbiorach) – o 40,4%, ale znacznie większy niż przed rokiem – o 23,0%.
Przeciętne ceny ziemniaków w listopadzie br. wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem (w skupie o 16,4%, a na targowiskach nieznacznie – o 0,4%) i nadal były dużo wyższe niż rok wcześniej (ceny skupu o 22,5%, a w obrocie targowiskowym o 33,3%).
Żywiec – skup i ceny
Skup żywca rzeźnego ogółem (w wadze poubojowej ciepłej) w listopadzie br. był zbliżony do notowanego przed miesiącem (spadek o 0,1%), przy ograniczonych dostawach żywca wołowego (o 6,9%) i nieznacznie wieprzowego (o 0,4%) oraz niewielkim wzroście skupu żywca drobiowego (o 0,7%). W porównaniu z sytuacją sprzed roku skup żywca rzeźnego zmniejszył się o 2,0%, w wyniku spadku podaży wszystkich podstawowych gatunków żywca: wołowego o 5,9%, wieprzowego o 2,9%, a drobiowego o 0,9%.
Przeciętna cena skupu żywca wieprzowego w listopadzie br. obniżyła się w porównaniu z poprzednim
miesiącem (o 2,1%), ale nadal była wyższa niż rok wcześniej (o 5,0%). Relacja cen skupu żywca wieprzowego do cen żyta na targowiskach1 w listopadzie br. wyniosła 8,7, tj. poprawiła się nieco w porównaniu z notowaną w październiku br. (8,6) i była lepsza niż przed rokiem (5,3).
Przeciętna cena skupu drobiu rzeźnego w listopadzie br. była niższa niż przed miesiącem – o 3,1% oraz znacznie niższa niż przed rokiem – o 19,1%.
Przeciętne ceny skupu żywca wołowego i młodego bydła rzeźnego w listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły po ok. 3% oraz były niższe niż rok wcześniej (ceny żywca wołowego o 8,9%, a młodego bydła – o 6,8%). Na targowiskach za żywiec wołowy płacono więcej niż w październiku br. (o 3,0%) oraz dużo więcej niż w listopadzie ub. roku (o 13,2%).
Mleko
Dostawy mleka do skupu w listopadzie br. były mniejsze niż przed miesiącem (o 3,0%), ale nadal większe niż przed rokiem (o 2,1%). Ceny skupu mleka po raz kolejny przekroczyły poziom sprzed miesiąca (o 5,9%), ale nadal były dużo niższe niż rok wcześniej (o 23,4%).
Źródło: dane GUS w publikacji „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w listopadzie 2023 r.”