Spadek będzie przyznany raz na zawsze?...
Fot. heberhenrique20 z Pixabay
Spadek będzie przyznany raz na zawsze?...
Fot. heberhenrique20 z Pixabay
Jest projekt zmian w prawie spadkowym
Mają uniemożliwić wydawanie przez sądy kolejnych postanowień stwierdzających nabycie spadku po tym samym spadkodawcy.
A takie sprzeczne orzeczenia nie są wcale rzadkie.
Więcej:
„W 2023 r. oraz w pierwszych miesiącach 2024 r. problem ten stanowił podstawę do wniesienia przez RPO 13 skarg nadzwyczajnych i 4 skarg o wznowienie postępowania. Nadal badane są kolejne wnioski.
RPO zauważa wydłużającą się listę spraw, w których nie dysponuje już adekwatnymi środkami prawnymi, za których pomocą można by naprawić stan prawny wobec dwóch postanowień o spadku” – podaje RPO.
A Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że problem traktuje jako priorytetowy i podjęło prace legislacyjne zmierzające do wyeliminowania go.
„Po pierwsze w Departamencie Legislacyjnym Prawa Cywilnego opracowany został projekt zmiany ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (dalej: „k.p.c.”), przewidujący wprowadzenie do k.p.c. przepisu art. 6692, zgodnie z treścią którego sąd, który orzekał jako sąd pierwszej instancji w postępowaniu, w którym wydano kolejne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy, będzie mógł je uchylić – także z urzędu – na posiedzeniu niejawnym. Sąd badał będzie jedynie fakt wydania kolejnego prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku co do tego samego spadku. Uczestnikami takiego postępowania mają być uczestnicy postępowania, w którym zapadło prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, w przedmiocie uchylenia którego toczy się postępowanie. Postanowienie w przedmiocie uchylenia postanowienia będzie zaskarżalne zażaleniem.
Powyżej projektowany przepis został zawarty w projekcie o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Na posiedzeniu Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu w dniu 22 marca 2024 r. projekt uzyskał wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UD30.
W kolejności projekt zostanie skierowany do uzgodnień wewnątrzresortowych, a następnie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania. W ramach procesu opiniowania, projekt zostanie przedstawiony także Rzecznikowi Praw Obywatelskich” – poinformowała wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Poza tym wskazała, że „w Ministerstwie Sprawiedliwości podjęto działania zmierzające do stworzenia mechanizmu prewencyjnego służącego eliminacji problemu podwójnych postanowień spadkowych poprzez ujawnienie informacji o toczących się postępowaniach spadkowych, a nie jedynie – jak dotychczas – o wydanych prawomocnych postanowieniach o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktach poświadczenia dziedziczenia”.