Scroll Top
euroFot. Gerd Altmann z Pixabay

Komisja zaproponowała przydzielenie 10,9 mln euro Bułgarii, 46,5 mln euro Niemcom, 3,3 mln euro Estonii, 37,4 mln euro Włochom i 21,6 mln euro Rumunii. Polska w lipcu otrzymała 37 mln euro dla sadowników.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Komisja zaproponowała przydzielenie 10,9 mln euro Bułgarii, 46,5 mln euro Niemcom, 3,3 mln euro Estonii, 37,4 mln euro Włochom i 21,6 mln euro Rumunii. Polska w lipcu otrzymała 37 mln euro dla sadowników.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

KE: 120 mln euro z rezerwy rolnej na wsparcie Bułgarii, Niemiec, Estonii, Włoch i Rumunii

Komisja Europejska zaproponowała dziś przeznaczenie 119,7 mln euro z rezerwy rolnej na bezpośrednie wsparcie rolników z Bułgarii, Niemiec, Estonii, Włoch i Rumunii, którzy odczuli skutki wyjątkowo niekorzystnych zjawisk klimatycznych, które miały miejsce wiosną i wczesnym latem.

Komisja zaproponowała przydzielenie 10,9 mln euro Bułgarii, 46,5 mln euro Niemcom, 3,3 mln euro Estonii, 37,4 mln euro Włochom i 21,6 mln euro Rumunii.

Przyczyni się to do udzielenia rekompensaty rolnikom z tych krajów, którzy stracili część swojej produkcji, a w rezultacie część swoich dochodów. Przedstawione dziś kwoty są oznaką solidarności UE z poszkodowanymi rolnikami, która może zostać uzupełniona nawet o 200% środkami krajowymi.

Po przyjęciu, organy krajowe będą musiały rozdysponować tę pomoc do 30 kwietnia 2025 r. i zapewnić, że rolnicy będą ostatecznymi beneficjentami. Zainteresowane państwa członkowskie będą musiały również powiadomić Komisję do 31 grudnia 2024 r. o szczegółach wdrażania środków, w szczególności o kryteriach stosowanych do określania przyznawania indywidualnej pomocy, zamierzonym wpływie środka, prognozach płatności w rozbiciu na miesiące do końca kwietnia oraz o poziomie dodatkowego wsparcia, które ma zostać zapewnione. Powiadomienie powinno również obejmować działania podjęte w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji i nadmiernej rekompensaty.

Propozycja Komisji zostanie omówiona ze wszystkimi państwami członkowskimi, zanim podejmą one decyzję o jej zatwierdzeniu podczas posiedzenia Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych w dniu 7 października.

Rolnicy w innych państwach członkowskich zostali dotknięci ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w drugiej połowie lata. Komisja oceni, czy takie szkody również uzasadniają solidarność UE.

 

Tło

Wspólna Polityka Rolna (WPR) na lata 2023–2027 obejmuje rezerwę rolną w wysokości co najmniej 450 mln EUR rocznie, aby poradzić sobie z zakłóceniami na rynku lub zdarzeniami nadzwyczajnymi wpływającymi na produkcję lub dystrybucję. Aby aktywować rezerwę rolną, państwa członkowskie muszą przesłać Komisji sprawozdanie uzasadniające ich roszczenia o odszkodowanie i przedstawiające ich ocenę szkód poniesionych przez nadzwyczajne zjawisko pogodowe lub środki sanitarne.

W pierwszej połowie 2024 r. na południu kontynentu i wyspach Włoch odnotowano niezwykle wysokie temperatury i suszę o niespotykanej dotąd skali. Wpłynęło to na produkcję owoców i warzyw, wina i roślin uprawnych. Bułgarię dotknęła również susza latem, która wpłynęła na uprawy zasiane wiosną, zwłaszcza kukurydzę i słonecznik. W lipcu Rumunię nawiedziły fale upałów, susza, ale także gwałtowne burze i ulewny grad, które zaszkodziły produkcji roślin uprawnych i roślin oleistych.

W kwietniu przymrozki w niektórych częściach Niemiec poważnie uszkodziły sady i winorośle, które zaczęły rosnąć po łagodnych temperaturach w marcu. Jeśli chodzi o Estonię , cierpiała ona z powodu nadzwyczajnych wahań pogody, od przymrozków i fal zimna w grudniu i styczniu do niezwykle wysokich temperatur w marcu, po których nastąpiły przymrozki i grad, a później latem intensywne opady deszczu i powodzie. Produkcja upraw, w szczególności ziemniaków, rzepaku, owoców i warzyw, ucierpiała.

W lipcu część rezerw rolnych została już przydzielona Austrii, Czechom i Polsce, które zmagały się z podobnymi niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, a także Portugalii, która zmagała się z poważnymi zaburzeniami na rynku w przypadku producentów wina.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej

Czytaj tez:

Jaka pomoc dla sadowników?

Posty powiązane

error: Content is protected !!