Satelita Copernicus Sentinel-2C został pomyślnie umieszczony na orbicie heliosynchronicznej na wysokości 775 km nad Ziemią, fot. KE
Satelita Copernicus Sentinel-2C został pomyślnie umieszczony na orbicie heliosynchronicznej na wysokości 775 km nad Ziemią, fot. KE
KE: Copernicus Sentinel-2C wystrzelony
Nowy satelita Copernicus został pomyślnie umieszczony na orbicie, aby kontynuować dostarczanie bezpłatnych danych na temat naszej planety.
Zupełnie nowy satelita Copernicus Sentinel został pomyślnie wystrzelony wczoraj wieczorem z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej na pokładzie rakiety Vega obsługiwanej przez Arianespace. Wystrzelenie nastąpiło o 03.50 rano CEST, 5 września (4 września, 10.50 wieczorem czasu lokalnego, 4 września).
Komisja wystrzeliła dodatkowego satelitę Copernicus Sentinel, nazwanego Sentinel-2C, aby w dalszym ciągu bezpłatnie udostępniać użytkownikom publicznym i prywatnym najnowocześniejsze dane i usługi z zakresu obserwacji Ziemi.
Dostęp do aktualnych danych optycznych pozwoli podmiotom publicznym i prywatnym usprawnić podejmowanie decyzji i lepiej radzić sobie z pilnymi wyzwaniami środowiskowymi, takimi jak pożary lasów, powodzie i susze. Na zwiększonym udostępnianiu danych skorzystają: rolnictwo, gospodarka morska, leśnictwo i inne dziedziny.
Sentinel-2C wzmacnia również program Copernicus, najnowocześniejszy na świecie system obserwacji Ziemi, zapewniając redundancję i odporność systemu – na przykład w przypadku niedostępności jednego z dwóch pozostałych satelitów.
Copernicus Sentinel-2C zostanie skalibrowany w nadchodzących miesiącach, zanim stanie się w pełni operacyjny i dostarczy pierwsze obrazy naszej planety. Start jest wynikiem współpracy z zaufanymi partnerami, Europejską Agencją Kosmiczną i Arianespace.
Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej