Scroll Top
euro

Co dalej z WPR i Zielonym Ładem?
Fot. Jojo Hasilla z Pixabay

Co dalej z WPR i Zielonym Ładem?
Fot. Jojo Hasilla z Pixabay

KE już wie, jak zmieniać politykę rolną

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odebrała dziś końcowy raport Strategicznego Dialogu na temat Przyszłości Rolnictwa UE, przekazany przez przewodniczącego grupy, profesora Petera Strohschneidera.

Raport zatytułowany „Wspólna perspektywa dla rolnictwa i żywności w Europie” przedstawia ocenę wyzwań i szans, a następnie zestaw zaleceń. Sugestie te będą stanowić wytyczne dla prac Komisji Europejskiej podczas kształtowania jej Wizji Rolnictwa i Żywności, która ma zostać zrealizowana w ciągu pierwszych 100 dni drugiej kadencji Przewodniczącej von der Leyen.

Komisja z zadowoleniem przyjmuje ważną pracę wykonaną przez 29 członków Dialogu Strategicznego od czasu jego rozpoczęcia przez przewodniczącą von der Leyen w styczniu 2024 r. oraz konstruktywne zaangażowanie, jakie wykazali w trakcie całego procesu, aby sfinalizować – i jednomyślnie zatwierdzić – sprawozdanie końcowe. Dzisiejszy wynik pokazuje, że konsensus można zbudować wśród kluczowych interesów z całego łańcucha rolno-spożywczego, nawet w czasach polaryzacji wokół debaty publicznej na temat kwestii rolno-spożywczych.

Utrzymanie tego podejścia poprzez dalsze wspieranie dialogu i wzajemnego zaufania między różnymi punktami widzenia może pomóc w dostarczeniu trwałych rozwiązań dla konkurencyjnych, odpornych, zróżnicowanych i zrównoważonych systemów rolno-spożywczych w UE. Komisja będzie zatem uważnie oceniać zalecenia zawarte w sprawozdaniu dotyczące ustanowienia nowej platformy gromadzącej podmioty z całego sektora rolno-spożywczego, społeczeństwa obywatelskiego i świata nauki, aby nadal zastanawiać się nad strategiami mającymi na celu uczynienie systemów rolno-spożywczych bardziej zrównoważonymi i odpornymi.

Raport Dialogu zakłada, że ​​produkcja żywności i rolnictwa jest istotną częścią europejskiego społeczeństwa i bezpieczeństwa, a różnorodność europejskiej żywności i rolnictwa jest ważnym atutem. Członkowie Strategicznego Dialogu są zgodni co do tego, że zrównoważoność gospodarcza, środowiskowa i społeczna w sektorze rolno-spożywczym może się wzajemnie wzmacniać, zwłaszcza gdy jest wspierana przez spójne środki polityczne. Wskazano również na rolę rynków, nawyków żywieniowych i innowacji w napędzaniu zrównoważoności.

Zalecenia szczegółowo opisane w raporcie opierają się na pięciu filarach:

Współpraca na rzecz zrównoważonej, odpornej i konkurencyjnej przyszłości: ta część zajmuje się potrzebą dostosowania WPR w kontekście trwającej transformacji w kierunku bardziej zrównoważonych i konkurencyjnych systemów żywnościowych, znaczeniem wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu wartości żywności, dostępem do finansowania oraz rolą handlu i norm międzynarodowych.

Przechodzenie na zrównoważone systemy rolno-spożywcze: zalecenia w ramach tego nagłówka koncentrują się na wsparciu i promocji zrównoważonych praktyk rolniczych, w tym hodowli zwierząt gospodarskich, a także na zwiększaniu świadomości na temat dobrostanu zwierząt i umożliwieniu konsumentom wyboru zrównoważonej i zbilansowanej diety.

Promowanie transformacyjnej odporności: w obliczu rosnących zagrożeń środowiskowych, klimatycznych, geopolitycznych i ekonomicznych raport podkreśla potrzebę wzmocnienia narzędzi zarządzania ryzykiem i zarządzania kryzysowego, a także lepszego zachowania i zarządzania gruntami rolnymi, promowania rolnictwa odpornego na wodę i opracowywania innowacyjnych podejść do hodowli roślin.

Tworzenie atrakcyjnego i zróżnicowanego sektora: w tej sekcji szczegółowo omówiono znaczenie wymiany pokoleń i równości płci, a także dynamicznych obszarów wiejskich i systemów rolno-spożywczych, w tym potrzebę ochrony pracowników.

Lepszy dostęp do wiedzy i innowacji oraz ich wykorzystanie: w zaleceniach stwierdzono, że należy ułatwić dostęp do wiedzy i umiejętności oraz że cyfryzacja stanowi szansę.

Sprawozdanie sporządzone w ramach Strategicznego Dialogu na temat Przyszłości Rolnictwa UE jest skierowane do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, państw członkowskich i zainteresowanych stron.

Tło

Zapowiedziany przez Przewodniczącą von der Leyen w jej orędziu o stanie Unii we wrześniu 2023 r. i uruchomiony w styczniu 2024 r. Strategiczny Dialog na temat Przyszłości Rolnictwa UE zgromadził 29 głównych interesariuszy z europejskiego sektora rolno-spożywczego, społeczeństwa obywatelskiego, społeczności wiejskich i środowiska akademickiego w celu osiągnięcia wspólnego zrozumienia i wizji przyszłości rolnictwa i systemów żywnościowych UE.

Zadaniem Dialogu było zastanowienie się nad czterema kwestiami:

W jaki sposób możemy zapewnić naszym rolnikom i społecznościom wiejskim, w których żyją, lepsze perspektywy, w tym godziwy standard życia?

W jaki sposób możemy wspierać rolnictwo w granicach naszej planety i jej ekosystemu?

W jaki sposób możemy lepiej wykorzystać ogromne możliwości, jakie oferują wiedza i innowacje technologiczne?

W jaki sposób możemy zapewnić świetlaną i pomyślną przyszłość europejskiemu systemowi żywnościowemu w konkurencyjnym świecie?

Zgodnie z tą strukturą utworzono różne grupy robocze, aby kontynuować prace. Od stycznia do sierpnia 2024 r. zorganizowano również siedem posiedzeń plenarnych dla wszystkich członków Dialogu Strategicznego, a przewodnicząca von der Leyen uczestniczyła w trzech. Ponadto przewodniczący grupy, profesor Strohschneider, zwrócił się o wkład do organizacji działających w całej UE w całym łańcuchu dostaw żywności. Spotkał się również z ministrami rolnictwa państw członkowskich, pełnym Kolegium Komisarzy UE, członkami Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielami Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów.

Czytaj też:

Unia Europejska doceni rolnictwo?

Cytaty

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej:

Serdecznie gratuluję członkom Strategicznego Dialogu ich ważnej pracy. Wynik tego Strategicznego Dialogu pokazuje, że możliwe jest wyjście poza spolaryzowaną debatę i zbudowanie zaufania wśród bardzo zróżnicowanych interesariuszy. Komisja przyjrzy się teraz uważnie ich pomysłom. Wszyscy chcemy, aby sektor żywności i rolnictwa na całym naszym kontynencie kwitł, nagradzając naszych rolników, obywateli i cenne dziedzictwo naturalne. Dzięki temu sprawozdaniu mamy bardzo solidne podstawy do opracowania nowej wizji żywności i rolnictwa w Europie. W miarę postępów powinniśmy zachować dobrego ducha, energię i relacje nawiązane podczas Strategicznego Dialogu.

 

 

Profesor Peter Strohschneider, przewodniczący Strategicznego Dialogu:

Po siedmiu miesiącach intensywnej pracy członkowie Strategicznego Dialogu uzgodnili wspólny konsensus koncepcyjny dotyczący przyszłości rolnictwa i żywności w Europie, poprzez nową kulturę wzajemnego zrozumienia i komunikacji. Te wspólne perspektywy, uzgodnione przez zróżnicowaną i reprezentatywną grupę interesariuszy w tym sektorze, tworzą holistyczne i społeczne podejście do realizacji celów UE w zakresie środowiska, klimatu, gospodarki i polityki społecznej. Mam głęboką nadzieję, że energia, pomysłowość i kolegialność Strategicznego Dialogu mogą być utrzymane dla podobnych celów w przyszłości.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej

 

 

Czytaj też:

Coraz bliżej polska prezydencja w UE

Posty powiązane

error: Content is protected !!