Scroll Top
kran z wodą

Obywatele UE przejmują inicjatywę w sprawie gospodarowania wodą.
Fot. Jonas KIM z Pixabay

Obywatele UE przejmują inicjatywę w sprawie gospodarowania wodą.
Fot. Jonas KIM z Pixabay

KE o inicjatywie obywateli w sprawie wody

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej „EIO na rzecz Europy świadomej i odpornej na problemy z gospodarką wodną”.

Cele organizatorów „Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej na rzecz Europy inteligentnej pod względem gospodarowania wodą i odpornej” obejmują: orędowanie na rzecz planu działań dotyczącego wody; podniesienie kwestii odporności na problemy związane z wodą do tego samego priorytetu co dekarbonizacja; zmniejszenie śladu wodnego społeczeństwa; przyspieszenie przejścia na przemysł i rolnictwo oszczędzające wodę; zapewnienie odpowiednich umiejętności dla gospodarki inteligentnej pod względem gospodarowania wodą; wsparcie działań na rzecz odnowy i ochrony oraz zapewnienie prawa do czystej i bezpiecznej wody i warunków sanitarnych.

Europejska inicjatywa obywatelska spełnia formalne warunki określone w odpowiednich przepisach. Komisja uważa zatem, że jest ona prawnie dopuszczalna. Komisja nie przeanalizowała na tym etapie istoty propozycji.

Decyzja o zarejestrowaniu inicjatywy opiera się na analizie prawnej jej dopuszczalności na mocy rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Nie przesądza ona prawnych i politycznych wniosków Komisji dotyczących tych inicjatyw ani działań, jakie podejmie, jeśli którakolwiek z tych inicjatyw uzyska niezbędne poparcie co najmniej miliona obywateli UE.

Treść inicjatyw wyraża jedynie poglądy grupy organizatorów i w żadnym wypadku nie należy jej uważać za odzwierciedlenie poglądów Komisji.

Następne kroki

Po dzisiejszej rejestracji organizatorzy mają sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. Jeśli europejska inicjatywa obywatelska otrzyma co najmniej milion oświadczeń poparcia w ciągu roku, a minimalna liczba zostanie osiągnięta w co najmniej siedmiu różnych państwach członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Komisja będzie musiała zdecydować, czy podejmie działania w odpowiedzi na wniosek, i będzie zobowiązana do wyjaśnienia swojego uzasadnienia.

Tło

Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona wraz z Traktatem Lizbońskim jako narzędzie ustalania agendy w rękach obywateli. Oficjalnie została uruchomiona w kwietniu 2012 r. Po formalnej rejestracji europejska inicjatywa obywatelska umożliwia milionowi obywateli z co najmniej siedmiu państw członkowskich UE zaproszenie Komisji Europejskiej do zaproponowania aktów prawnych w obszarach, w których ma ona uprawnienia do działania. Warunki dopuszczalności są następujące:  proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza ramy uprawnień Komisji do przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego, nie jest w sposób oczywisty nadużyciem, lekkomyślnością lub złośliwością oraz  nie jest w sposób oczywisty sprzeczne z wartościami Unii.

Od początku istnienia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej Komisja zarejestrowała 118 inicjatyw.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy KE

Czytaj też:

Obywatele UE zechcą końca hodowli?

 

Błękitny Ład też potrzebny. Tak jak Zielony…

Posty powiązane

error: Content is protected !!