Fot. Gerd Altmann z Pixabay
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
KE otwiera drogę do wypłaty Ukrainie blisko 4,2 mld euro
Komisja Europejska wydała pozytywną ocenę pierwszej regularnej płatności w wysokości blisko 4,2 mld euro w ramach unijnego instrumentu dla Ukrainy, mającej na celu wsparcie makrofinansowej stabilności Ukrainy i funkcjonowania jej administracji publicznej.
Po przyjęciu tej decyzji przez Radę, łączna kwota finansowania UE wypłacona Ukrainie od momentu uruchomienia instrumentu w marcu tego roku wyniesie 12 mld euro.
Regularne kwartalne płatności w ramach instrumentu Ukraine Facility są uzależnione od spełnienia przez Ukrainę wcześniej uzgodnionych wymogów i zapewniają przewidywalną pomoc finansową. Ta pierwsza regularna płatność w ramach instrumentu nastąpi po poprzednim wsparciu pomostowym i przedfinansowaniu i jest dowodem szybkiej realizacji planu Ukraine Plan.
Po ocenie wniosku o płatność złożonego przez Ukrainę 9 lipca 2024 r. Komisja 17 lipca stwierdziła, że Ukraina w sposób zadowalający wypełniła dziewięć wskaźników reform powiązanych z pierwszą regularną płatnością na rzecz Planu Ukrainy, strategii reform i inwestycji Ukrainy na kolejne cztery lata. Reformy te obejmują zarządzanie finansami publicznymi, zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi (SOE), środowisko biznesowe, energię i rozminowywanie.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: – Ludzie Ukrainy toczą okrutną wojnę. A jednocześnie potrzebują funkcjonujących szkół i szpitali, dostępu do wody i prądu, pociągów, dróg i mostów, aby kraj mógł funkcjonować. Dlatego nasz Europejski Instrument na rzecz Ukrainy nadal zapewnia niezbędne wsparcie, aby stawić czoła wszystkim tym wyzwaniom. I pomimo wszystkich trudności Ukraina podejmuje kluczowe reformy na rzecz swojego ożywienia gospodarczego i postępu na drodze do UE. Utorowało to drogę do zielonego światła Komisji na dodatkową płatność w wysokości blisko 4,2 miliarda euro dla Ukrainy i mam nadzieję, że Rada szybko się na to zgodzi. UE będzie nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.
Wykonane kroki dla tego wniosku o płatność obejmują:
– Reforma Biura Bezpieczeństwa Ekonomicznego: Ukraina przyjęła ustawodawstwo niezbędne do reformy Biura Bezpieczeństwa Ekonomicznego Ukrainy. Nowe prawo stanowi solidny kamień milowy do przekształcenia Biura w organ nadzorczy, który będzie skuteczniejszy w zwalczaniu unikania płacenia podatków i przestępczości gospodarczej. Wprowadza otwarte i oparte na zasługach procedury rekrutacji, w tym nowego szefa, który zostanie wybrany przez komisję złożoną z sześciu członków, z których połowa będzie ekspertami międzynarodowymi. Prawo pomoże również zapewnić uczciwość i odpowiednie kompetencje zawodowe personelu.
– Nowe standardy ładu korporacyjnego dla przedsiębiorstw państwowych (SOE): Ukraina przyjęła zmiany legislacyjne, aby zbliżyć standardy ładu korporacyjnego do standardów międzynarodowych, w tym jasno zdefiniować uprawnienia rad nadzorczych. Te zmiany legislacyjne będą sprzyjać bardziej wydajnym ramom ładu korporacyjnego, w szczególności dla największych przedsiębiorstw państwowych.
– Przyjęcie Narodowego Planu Energetycznego i Klimatycznego: Ukraina przyjęła Narodowy Plan Energetyczny i Klimatyczny, koordynujący i planujący politykę energetyczną i klimatyczną do 2030 r., którego konkretne cele obejmują znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie udziału energii odnawialnej.
Następne kroki
Komisja przedłożyła Radzie swoją ocenę zadowalającego wypełnienia przez Ukrainę wskaźników jakościowych i ilościowych określonych w Planie dla Ukrainy, wraz z wnioskiem o Decyzję Wykonawczą Rady dotyczącą wypłaty blisko 4,2 mld euro. Przelew na Ukrainę nastąpi po przyjęciu tej Decyzji przez Radę i przyjęciu decyzji o płatności przez Komisję.
Tło
W ramach Instrumentu dla Ukrainy Ukraina otrzyma do 50 mld euro w formie dotacji i pożyczek na lata 2024–2027.
Instrument ten wspiera wysiłki Ukrainy zmierzające do utrzymania stabilności makrofinansowej, promowania krótkoterminowego ożywienia gospodarczego oraz odbudowy i modernizacji kraju przy jednoczesnym wdrażaniu kluczowych reform strukturalnych.
Finansowanie Planu dla Ukrainy uzależnione jest od wypełnienia wcześniej uzgodnionych wskaźników reform i inwestycji zatwierdzonych przez Radę.
Ukraina musi składać należycie uzasadniony wniosek o płatność co kwartał do końca 2027 r., zapewniając ciągłe i przewidywalne wsparcie. Następnie Komisja ocenia, czy Ukraina osiągnęła zadowalające spełnienie warunków określonych w decyzji wykonawczej Rady.
Jakościowe i ilościowe kroki zaproponowane w Planie dla Ukrainy obejmują reformy w obszarach energetyki, rolnictwa, transportu, zielonej i cyfrowej transformacji, kapitału ludzkiego, a także przedsiębiorstw państwowych, środowiska biznesowego, finansów publicznych i decentralizacji.
Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej