Scroll Top
las

Walka z wylesianiem może poczekać przez rok.
Fot. lefteye81 z Pixabay

Walka z wylesianiem może poczekać przez rok.
Fot. lefteye81 z Pixabay

KE zadowolona z postępów wobec wydłużenia terminu walki z wylesianiem

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje tymczasowe porozumienie polityczne osiągnięte między Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie wniosku Komisji o przyznanie 12-miesięcznego dodatkowego okresu przejściowego.

Zapewni to właściwe i skuteczne wdrożenie rozporządzenia UE w sprawie wylesiania (EUDR), przy jednoczesnym zachowaniu jego integralności. Wniosek Komisji stanowi odpowiedź na opinie otrzymane od partnerów międzynarodowych, państw członkowskich i przedsiębiorstw na temat stanu ich przygotowań i ma na celu zapewnienie wszystkim zainteresowanym stronom wystarczającej ilości czasu na przygotowanie się.

Po formalnym przyjęciu prawo zacznie obowiązywać 30 grudnia 2025 r. dla dużych przedsiębiorstw i 30 czerwca 2026 r. dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Pozwoli to państwom trzecim, państwom członkowskim, operatorom i przedsiębiorcom wykorzystać dodatkowy rok na przygotowanie się do wdrożenia rozporządzenia.

Biorąc pod uwagę nowatorski charakter EUDR, szybki kalendarz i różnorodność zaangażowanych międzynarodowych interesariuszy, dodatkowy 12-miesięczny czas na fazowe wdrożenie systemu jest zrównoważonym  rozwiązaniem, które pomoże operatorom na całym świecie zapewnić płynne wdrożenie od samego początku. Jest to niezbędne, aby zagwarantować pewność co do dalszej drogi i zapewnić sukces EUDR.

W tym czasie Komisja będzie nadal udzielać dalszych wyjaśnień dotyczących przepisów i szukać możliwości wprowadzenia dodatkowych uproszczeń, w pełnej zgodności z celami rozporządzenia, poprzez aktualizację wytycznych i dokumentu zawierającego często zadawane pytania.

Propozycja Komisji była częścią szerszego pakietu środków wsparcia opublikowanego 2 października, obejmującego dodatkowe dokumenty zawierające wytyczne  i silniejsze ramy współpracy międzynarodowej w celu wsparcia globalnych interesariuszy, państw członkowskich i państw trzecich w przygotowaniach do wdrożenia rozporządzenia UE w sprawie wylesiania. Komisja zamierza sfinalizować system benchmarkingu krajów tak szybko, jak to możliwe, ale nie później niż do 30 czerwca 2025 r., w dialogu z większością zainteresowanych krajów. System informacyjny, w którym przedsiębiorstwa będą rejestrować swoje oświadczenia o należytej staranności, wejdzie w życie 4 grudnia.

Parlament Europejski i Rada będą teraz musiały formalnie przyjąć ukierunkowaną zmianę rozporządzenia UE w sprawie wylesiania, aby mogło ono wejść w życie.

Rozporządzenie w sprawie wylesiania weszło w życie 30 czerwca 2023 r. Gdy przepisy zaczną obowiązywać, wszystkie zainteresowane przedsiębiorstwa będą musiały zachować należytą staranność, wprowadzając na rynek UE lub eksportując z niego olej palmowy, bydło, soję, kawę, kakao, drewno i kauczuk, a także niektóre z ich produktów pochodnych (takich jak wołowina, meble lub czekolada).

Wylesianie i degradacja lasów są ważnymi czynnikami zmiany klimatu i utraty różnorodności biologicznej. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że w latach 1990–2020 z powodu wylesiania utracono 420 milionów hektarów lasów — obszar większy niż Unia Europejska. Jeśli chodzi o utratę powierzchni netto (różnica między powierzchnią wykarczowanego lasu a nową powierzchnią lasów zasadzonych lub odnowionych), FAO szacuje, że świat stracił około 178 milionów hektarów pokrywy leśnej w tym samym okresie, co stanowi obszar trzykrotnie większy od powierzchni Francji.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) szacuje, że 23% całkowitej emisji gazów cieplarnianych (2007-2016) pochodzi z rolnictwa, leśnictwa i innych form użytkowania gruntów. Około 11% całkowitej emisji pochodzi z leśnictwa i innych form użytkowania gruntów, głównie wylesiania, podczas gdy pozostałe 12% to bezpośrednie emisje z produkcji rolnej, takiej jak hodowla zwierząt i nawozy.

Jessika Roswall, komisarz ds. środowiska, odporności wodnej i konkurencyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, powiedziała:

– Dzięki porozumieniu osiągniętemu właśnie między Parlamentem Europejskim a Radą, wszystkim przedsiębiorstwom, rolnikom i różnym międzynarodowym interesariuszom, którzy muszą wdrożyć rozporządzenie UE w sprawie wylesiania, przyznano dodatkowe 12 miesięcy. Komisja wysłuchała ich opinii i cieszę się, że nasza zrównoważona propozycja została zaakceptowana, dając przedsiębiorstwom dodatkową pewność i przewidywalność.

Prawo UE przeciw wylesianiu: PE chce dać firmom dodatkowy rok na dostosowanie się

 

Żródło informacji: komunikat prasowy KE

Posty powiązane

error: Content is protected !!