Program uzupełnia dwa istniejące holenderskie programy (LBV i LBV-plus) zatwierdzone przez Komisję w maju 2023 r. w celu zmniejszenia depozycji azotu na obszarach objętych ochroną przyrody.
Fot. Petra z Pixabay
Program uzupełnia dwa istniejące holenderskie programy (LBV i LBV-plus) zatwierdzone przez Komisję w maju 2023 r. w celu zmniejszenia depozycji azotu na obszarach objętych ochroną przyrody.
Fot. Petra z Pixabay
KE zatwierdza holenderski program pomocy państwa o wartości 700 mln euro
Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa, holenderski program o wartości 700 mln euro, który ma na celu rekompensatę rolnikom za dobrowolne zamknięcie hodowli zwierząt gospodarskich w niektórych regionach Holandii.
Ma on na celu poprawę jakości środowiska i promowanie bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska produkcji w sektorze hodowlanym.
Program będzie miał zastosowanie do obszarów priorytetowych wyznaczonych przez prowincje holenderskie, do których zaliczają się torfowiska, gleby piaszczyste, doliny rzek, a także obszary położone na obszarach Natura 2000 i w ich pobliżu.
Program będzie obowiązywał do 1 października 2029 r. Będzie on otwarty dla małych i średnich hodowców zwierząt gospodarskich w Holandii, którzy dobrowolnie zamkną swoje gospodarstwa hodowlane na kwalifikującym się obszarze. Aby kwalifikować się do programu, roczne emisje azotu z danego miejsca muszą osiągnąć określone progi, aby zapewnić, że jego zamknięcie będzie miało wystarczająco pozytywny wpływ na środowisko. W ramach programu pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich i dotowanych usług doradczych. Pokryje do 100% kwalifikowanych kosztów, w tym rekompensatę za utratę praw produkcyjnych i zdolności produkcyjnych, koszty demontażu i utylizacji zdolności produkcyjnych oraz inne koszty bezpośrednio związane z zamknięciem miejsca.
Program uzupełnia dwa istniejące holenderskie programy (LBV i LBV-plus) zatwierdzone przez Komisję w maju 2023 r. w celu zmniejszenia depozycji azotu na obszarach objętych ochroną przyrody. Hodowcy zwierząt gospodarskich mogą uczestniczyć tylko w jednym z trzech programów.
Komisja oceniła program na podstawie przepisów UE dotyczących pomocy państwa, w szczególności na podstawie art. 107(3)(c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który pozwala państwom członkowskim wspierać rozwój niektórych rodzajów działalności gospodarczej pod pewnymi warunkami, oraz Wytycznych w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich na rok 2022. Komisja uznała, że program jest konieczny i właściwy do osiągnięcia zamierzonego celu, a mianowicie zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska rozwoju hodowli zwierząt, przy jednoczesnym wspieraniu celów Europejskiego Zielonego Ładu. Ponadto Komisja stwierdziła, że program jest proporcjonalny, ponieważ jest ograniczony do niezbędnego minimum i będzie miał ograniczony wpływ na konkurencję i handel w UE. Na tej podstawie Komisja zatwierdziła holenderski program na podstawie przepisów UE dotyczących pomocy państwa.
Źródło informacji: Komunikat prasowy KE
Czytaj też: