KE: Zdjęcia geotagowane są niekonieczne
Propozycja Komisji Europejskiej, aby uczynić korzystanie z geotagowanych zdjęć dobrowolnym dla państw członkowskich, otrzymała pozytywną opinię przedstawicieli krajowych, co toruje drogę do jej przyjęcia.
Propozycja, w formie aktu wykonawczego, nadal zapewnia większą elastyczność we wdrażaniu narzędzi WPR dla administracji krajowych, zgodnie ze wszystkimi działaniami podejmowanych od początku roku przez Komisję.
Rolnicy i państwa członkowskie zgłaszali szereg trudności w pierwszym roku wdrażania obecnej wspólnej polityki rolnej (WPR). Komisja ciężko pracowała od początku roku, aby zmienić i wyjaśnić kilka przepisów polityki w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla rolników i administracji krajowych. Jednym z ich zastrzeżeń były wymogi dotyczące stosowania zdjęć z geotagiem od 1 stycznia 2027 r. w ramach Systemu Monitorowania Obszarów.
Projekt wniosku Komisji był dostępny do konsultacji publicznych od 11 czerwca do 9 lipca, zanim został przedstawiony państwom członkowskim do zaopiniowania na posiedzeniu komisji.
System Monitorowania Obszarów opiera się na zautomatyzowanej analizie obrazów satelitarnych z Copernicusa, mającej na celu ograniczenie inspekcji gospodarstw rolnych, pomoc rolnikom w unikaniu błędów i kar oraz ułatwienie raportowania. Jest częścią systemu administracji i kontroli, który ma zostać utworzony przez wszystkie państwa członkowskie w celu sprawdzania wniosków o płatności w ramach WPR i zgodności z wymogami kwalifikowalności dla różnych interwencji.
Większa elastyczność i mniejsza złożoność
Zdjęcia z geotagiem zostały wprowadzone w obecnej WPR, aby uniknąć wizyt terenowych u rolników i zmniejszyć koszty dla administracji krajowych. Jednak niektórzy rolnicy i państwa członkowskie postrzegają to jako uciążliwe i skomplikowane do wdrożenia.
Jak wykazało poprzednie wstępne badanie dotyczące uproszczenia, połowa respondentów ubiegających się o wsparcie CAP nie używa urządzeń mobilnych do dostarczania władzom zdjęć z geotagiem. Spośród 50% korzystających w tym celu z urządzeń mobilnych, około połowa ma z tym problemy, ponieważ uważają to za czasochłonne, trudne w użyciu lub brakuje im informacji zwrotnych na temat dokładności dostarczanego zdjęcia.
Komisja odnotowała te obawy i proponuje zniesienie obowiązku korzystania przez państwa członkowskie ze zdjęć oznaczonych geotagiem w Systemie Monitorowania Obszarów. W propozycji Komisji państwa członkowskie będą miały swobodę w żądaniu od rolników korzystania ze zdjęć oznaczonych geotagiem lub innych danych uznanych za równoważne.
Dotrzymywanie zobowiązań
To najnowsze działanie podjęte przez Komisję Europejską w następstwie jej zobowiązań do zajęcia się problemami rolników. 22 lutego Komisja przedstawiła swoje pierwsze działania na rzecz uproszczenia, aby trwale zmniejszyć obciążenia administracyjne dla rolników w UE. 15 marca przedstawiła swój wniosek dotyczący ukierunkowanego przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej, który wszedł w życie 25 maja po pomyślnym zatwierdzeniu przez Radę i Parlament Europejski.
Państwa członkowskie odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu obciążeń administracyjnych dla rolników na ograniczonym i proporcjonalnym poziomie. Każde udane uproszczenie musi być przeprowadzane w ścisłej współpracy z administracjami krajowymi i samymi rolnikami.
Źródło informacji: komunikat prasowy Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi