Scroll Top
rzepak Fot. Peggychoucair z Pixabay

Połączenie Bunge z Viterrą możliwe - strony zaproponowały zbycie całości działalności Viterra związanej z uprawą roślin oleistych na Węgrzech i w Polsce, a także szeregu aktywów logistycznych powiązanych z tymi operacjami.
Fot. Peggychoucair z Pixabay

Połączenie Bunge z Viterrą możliwe - strony zaproponowały zbycie całości działalności Viterra związanej z uprawą roślin oleistych na Węgrzech i w Polsce, a także szeregu aktywów logistycznych powiązanych z tymi operacjami.
Fot. Peggychoucair z Pixabay

KE zezwala na przejęcie Viterry przez Bunge pod pewnymi warunkami

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z rozporządzeniem UE w sprawie połączeń, proponowane przejęcie Viterra Limited („Viterra”) przez Bunge Global SA („Bunge”). Zatwierdzenie jest uzależnione od pełnego wypełnienia zobowiązań zaproponowanych przez strony.

Bunge i Viterra to globalne, zintegrowane pionowo przedsiębiorstwa agrobiznesowe, zajmujące się produkcją, handlem i przetwarzaniem produktów rolnych, ze znacznym pokryciem działalności w sektorze roślin oleistych (tj. nasion rzepaku, soi i słonecznika).

Ustalenia Komisji

Badanie Komisji wykazało, że przejęcie, zgodnie z pierwotnym powiadomieniem, ograniczyłoby konkurencję na rynkach nasion oleistych i produktów pokrewnych, w tym mączek z nasion oleistych przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta, surowych olejów z nasion oleistych i rafinowanych olejów z nasion oleistych przeznaczonych do spożycia przez ludzi lub do produkcji biodiesla. W szczególności transakcja miałaby negatywny wpływ na konkurencję w Europie Środkowej, gdzie obie strony działają w całym łańcuchu dostaw.

Komisja stwierdziła, że ​​transakcja doprowadziłaby do znacznej koncentracji zdolności przetwórstwa nasion oleistych w Europie Środkowej, co mogłoby mieć negatywne skutki dla rolników i dalszych klientów.

Proponowane środki zaradcze

Aby rozwiać obawy Komisji dotyczące konkurencji, strony zaproponowały zbycie całości działalności Viterra związanej z uprawą roślin oleistych na Węgrzech i w Polsce, a także szeregu aktywów logistycznych powiązanych z tymi operacjami.

Zobowiązania te w pełni odpowiadają na zidentyfikowane przez Komisję obawy dotyczące konkurencji, eliminując poziome nakładanie się obowiązków i pionowe powiązania między przedsiębiorstwami stron działającymi w branży nasion oleistych na odnośnych terytoriach.

W odpowiedzi na pozytywne opinie otrzymane w ramach testu rynkowego Komisja stwierdziła, że ​​transakcja, w brzmieniu zmienionym zgodnie z zobowiązaniami, nie będzie już budzić obaw dotyczących naruszenia zasad konkurencji.

Decyzja jest warunkowana pełnym przestrzeganiem zobowiązań. Pod nadzorem Komisji niezależny powiernik będzie monitorował ich wdrażanie.

Firmy i produkty

Bunge, z siedzibą w USA, zajmuje się głównie przetwarzaniem, sprzedażą i handlem mączkami i olejami z nasion oleistych. Bunge sprzedaje również zboża (np. kukurydzę, pszenicę i jęczmień) oraz produkty mielone (np. mąkę pszenną), a także nieprzetworzone nasiona oleiste, cukier i inne produkty rolne.

Viterra, z siedzibą w Holandii, handluje produktami rolnymi, w tym zbożami, roślinami oleistymi i mączkami na bazie roślin oleistych oraz olejami. Viterra sprzedaje również inne nieprzetworzone produkty (np. bawełnę) i produkty mielone (np. mąkę pszenną).

O transakcji poinformowano Komisję 13 czerwca 2024 r.

Komisja ma obowiązek oceniać fuzje i przejęcia, w których biorą udział przedsiębiorstwa o obrotach przekraczających określone progi (zob. art. 1 rozporządzenia   UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw ), a także zapobiegać koncentracjom, które mogłyby znacząco utrudniać skuteczną konkurencję na Europejskim Obszarze Gospodarczym lub jego znacznej części.

Zdecydowana większość zgłoszonych fuzji nie stwarza problemów z konkurencją i jest zatwierdzana po rutynowym przeglądzie. Od momentu zgłoszenia transakcji Komisja ma zazwyczaj łącznie 25 dni roboczych na podjęcie decyzji, czy udzielić zgody (faza I), czy rozpocząć dogłębne dochodzenie (faza II). Jeśli zobowiązania zostaną zaproponowane w fazie I, Komisja ma 10 dodatkowych dni roboczych, co wydłuża całkowity czas trwania sprawy w fazie I do 35 dni roboczych, jak w tym przypadku.

– Zapobieganie koncentracji rynku w łańcuchach dostaw produktów rolnych jest kluczowe zarówno dla rolników, jak i konsumentów. Obawialiśmy się, że transakcja może wpłynąć na łańcuchy dostaw nasion rzepaku i słonecznika w Europie Środkowej, co może mieć potencjalne konsekwencje dla przemysłu spożywczego, paszowego i biopaliwowego. Sprzedaż całego biznesu nasion oleistych Viterra na Węgrzech i w Polsce pozwoli zachować konkurencję na tych rynkach – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawczy odpowiedzialny za politykę konkurencji.

Źródło informacji: KE

 

Czytaj też:

KGS złożyła ofertę na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni

 

 

Viterra: Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Posty powiązane

error: Content is protected !!