Scroll Top
protest Sejm

Rolnicy z ufnością udają się do Sejmu.
Fot. MP

Rolnicy z ufnością udają się do Sejmu.
Fot. MP

Kiedy i jak Sejm zajmie się rolnictwem?

Weźcie się do roboty – to hasło wygłoszone dziś przez posła Marka Sawickiego okazuje się bardzo nośne.

Więcej o wypowiedzi posła Marka Sawickiego:

Dlaczego nie powstają biogazownie?

W ostatnim dniu – bardzo wcześnie, bo już w południe – zakończonego 13. posiedzenia Sejmu wybrzmiało w kontekście rolnictwa jeszcze dwa razy.

Wprost odwołał się do niego poseł Janusz Kowalski, a pośrednio – Jarosław Sachajko.

Podwyżki może zatrzymać Sejm?

– Żądamy, aby na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu był rozpatrywany projekt obywatelski: stop podwyżkom, poparty przez 140 tys. polskich obywateli. Nie zgadzamy się na takie podwyżki – mówił poseł Janusz Kowalski. – Powiem za Markiem Sawickim: weźcie się w końcu do roboty, dość leniuchowania. Na tym posiedzeniu Sejmu Prawo i Sprawiedliwość chce rozpatrywać projekt: stop podwyżkom. Możemy pracować dzisiaj, jutro, w nocy.

Ten projekt – jak zapewniali posłowie – od tygodnia jest w Sejmie.

– Gdy tylko skończy się kontrola formalna państwa projektu, to będzie miał numer druku i będziemy negocjować umieszczenie go w porządku obrad – tak odniósł się do tego marszałek.

Sejm może ukierunkować rozwój rolnictwa?

Takie przeświadczenie ma z kolei poseł Jarosław Sachajko, który domagał się zajęcia projektami, zgłoszonymi przez rolników podczas konferencji i spotkań w Sejmie.

– Nieobecny panie premierze, Wysoka Izbo, 6 dni przed eurowyborami pan marszałek w Sejmie jak ojciec narodu pouczał rolników: Należy deeskalować wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Należy być mądrym przed szkodą, aby nie doprowadzić do pęknięcia Rzeczypospolitej. Należy rozwiązywać sytuację przy stole, a nie na ulicy. Rolnicy przy stole w Sejmie wytłumaczyli panu marszałkowi, jakich rozwiązań potrzebują. Od miesięcy te rozwiązania są blokowane w komisji rolnictwa, panie marszałku. Jeżeli będzie trzeba, przyjdę i przy stole panu marszałkowi wytłumaczę, co jest w poszczególnych ustawach. Składam wniosek formalny o przerwę, aby pan marszałek dowiedział się od swojego koalicjanta, dlaczego blokuje rozwiązania, o które od miesięcy proszą rolnicy.

Poseł przekazał marszałkowi listę – najprawdopodobniej chodzi o projekty, które poskładali w Sejmie posłowie PiS.

– Biorę tę listę, którą pan przedstawił, i będę próbował ustalić z przewodniczącym komisji, jaki jest stan prac. Umówimy się na spokojnie i poinformuję pana, jak to wygląda – zapewnił marszałek.

Posty powiązane

error: Content is protected !!