Scroll Top
Ukraina UE flagi maszty

fot. Dušan Cvetanović z Pixabay

fot. Dušan Cvetanović z Pixabay

Kiedy zaczęło obowiązywać rozporządzenie dopuszczające tranzyt z Ukrainy?

Jeszcze 21 kwietnia 2023 wieczorem na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji  projekt rozporządzenia uchylającego zakaz sprowadzania towarów rolnych z Ukrainy – a wprowadzający ich tranzyt przez Polskę – miał  status „skierowane do podpisu ministra”.

Zatem czy rozporządzenie to obowiązywało już o północy w nocy z 20 na 21 kwietnia? I kiedy obowiązywało rozporządzenie o elektronicznym monitoringu transportów rolnych?

Więcej:

Czy aby na pewno obowiązuje zakaz przywozu z Ukrainy? 

MRiRW nie udzieliło odpowiedzi na te pytania, odsyłając do Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Ministerstwo Finansów (KAS nie ma własnego biura prasowego) podaje o rozporządzeniu dotyczącym zabezpieczenia transportu: „21 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 20 kwietnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Systemem SENT został objęty przewóz zboża, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich w określonych w tym rozporządzeniu ilościach. Obowiązek zgłaszania do rejestru SENT dotyczy wewnątrzwspólnotowych nabyć ww. towarów, a także przewozów pomiędzy innymi państwami członkowskimi UE przez terytorium Polski (np. ze Słowacji przez Polskę do Niemiec). Z obowiązku zgłaszania do rejestru SENT zwolnione są przewozy towarów rozpoczynające się na terytorium Polski.

Więcej informacji w komunikacie  „Zmiany w systemie SENT” https://www.gov.pl/web/kas/zmiany-w-systemie-sent2”.

Więcej o tym rozporządzeniu:

Zmiana zasad monitorowania transportu

Informacje z Ministerstwa Finansów  oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, dotyczące rozporządzenia o tranzycie, są już jednak niepełne.

Ministerstwo Finansów odsyła do własnego komunikatu prasowego, podającego tylko, że rozporządzenie to „21 kwietnia 2023 r. weszło w życie”.

Natomiast z Ministerstwa Rozwoju i Technologii nadeszło zapewnienie: „w Dzienniku Ustaw rozporządzenie zostało ogłoszone 21 kwietnia br.”. Nie odniesiono się jednak w ogóle do kwestii rozbieżności między informacją podawaną na stronie rcl, a swoją.

Czy dokładna data opublikowania rozporządzenia jest na pewno bez znaczenia?

Posty powiązane

error: Content is protected !!