Scroll Top
torba z zakupami warzywa

Jednostki handlujące „żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi” wykazały w lipcu spadek o 4,2% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku.
Fot. Hans z Pixabay

Jednostki handlujące „żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi” wykazały w lipcu spadek o 4,2% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku.
Fot. Hans z Pixabay

Kolejny miesiąc spadku sprzedaży

W lipcu tylko w porównaniu z czerwcem można mówić o ożywieniu – w zestawieniu z poprzednim rokiem mamy spadek sprzedaży detalicznej.

To już kolejny miesiąc spadku sprzedaży detalicznej.

Więcej o sytuacji w czerwcu:

Konsumenci nie kupują 

Liczona w cenach stałych sprzedaż detaliczna w lipcu 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 4,0% (wobec wzrostu o 2,0% w lipcu 2022 r.). W porównaniu z czerwcem 2023 r. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 1,9%. W okresie styczeń-lipiec 2023 r. sprzedaż zmalała r/r o 5,4% (w 2022 r. wzrost o 8,0%) – podał dziś GUS.

Jednostki handlujące „żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi” wykazały w lipcu spadek o 4,2% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku, a w porównaniu z czerwcem 2023 wzrost wyniósł 2,3 proc.

Wzrost r/r odnotowali tylko sprzedający „pojazdy samochodowe, motocykle, części” – o 0,9 proc.

Najgłębszy spadek w lipcu jest dla towarów z grupy „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” – aż o 13,6%, wobec spadku o 1,9% przed rokiem. Znaczne zmniejszenie sprzedaży odnotowano również w grupach „meble, rtv, agd” (o 11,6%) oraz „pozostałe” (o 11,4%).

W cenach bieżących sprzedaż w lipcu wzrosła 5,2 proc. r/r, a więc znacznie poniżej inflacji.

Posty powiązane

error: Content is protected !!