Scroll Top
rozliczenie kalkulator

Projekt w znaczący sposób ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu.
Fot. Michael Schüler z Pixabay

Projekt w znaczący sposób ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu.
Fot. Michael Schüler z Pixabay

Krajowy System e-Faktur

Rząd przyjął projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r.

Ministerstwo Finansów informuje:

Przyjęty przez Radę Ministrów KSeF ma na celu przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego.  Projekt w znaczący sposób ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu.  Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF.  Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r.

Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie:  procesów fakturowych,  obiegu dokumentów,  wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

Polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Elektronizacja wiążących informacji (e-WIS)

Projekt przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji – WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) – poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).

Proponowane rozwiązania bazują na rozszerzeniu potencjału już funkcjonujących narzędzi KAS i nie wymagają technologicznego wdrożenia u podatników. Projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców, nie ogranicza również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Więcej informacji na temat Krajowego Systemu e-Faktur: https://www.gov.pl/web/finanse/projekt-krajowego-systemu-e-faktur-ksef-rozpatrzony-przez-skrm

 

Źródło informacji: MF; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!