Krzysztof Jurgiel podsumowuje 5 lat swojej pracy w PE
Informacja na temat pracy posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela w kadencji 2019-2024.
W związku z zakończeniem 15 lipca 2024 mojej pięcioletniej kadencji w Parlamencie Europejskim składam podziękowania wszystkim mediom, które interesowały się i relacjonowały moją pracę w Brukseli, w Strasburgu i w Polsce.
W wyborach do PE w 2019 roku w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim otrzymałem 104 592 głosy. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości należałem do ugrupowania Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PE. Byłem członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) i Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI).
W swojej pracy koncentrowałem się m.in. na zagadnieniach dotyczących Polityki Rozwoju Unii Europejskiej, w tym: bezpieczeństwa żywnościowego, Wspólnej Polityki Rolnej, Europejskiego Zielonego Ładu, Polityki Spójności, polityki migracyjnej oraz na propozycjach dotyczących zmian traktatów unijnych.
Jako pomysłodawca Programu dla Polski Wschodniej – uruchomionego w 2007 roku – miałem duży wkład na pomyślne dokończenie starań o jego umieszczenie w planach budżetowych UE na lata 2021-2027, w wyniku czego przyznano około 2,7 mld euro na inwestycje drogowe i kolejowe, większe wsparcie na projekty w zakresie ochrony środowiska, rozwoju niskoemisyjnego transportu, a także na poprawę lokalnego biznesu.
Z mojej inicjatywy wspólnie z burmistrzem Augustowa – Mirosławem Karolczukiem i prezesem Lokalnej Grupy Działania „Kanał Augustowski” – Bogdanem Dyjukiem zorganizowaliśmy wystawę w Brukseli z okazji „200-lecia Kanału Augustowskiego”.
Uważam, że w trakcie kadencji byłem aktywnym posłem: wystąpiłem w 42 debatach na sesjach plenarnych, złożyłem 68 pisemnych wyjaśnień dotyczących sposobu głosowania i 10 pisemnych wkładów do debat, skierowałem też 61 pytań do Komisji Europejskiej i przedstawiłem jako kontrsprawozdawca 13 opinii i 4 sprawozdania. W uzgodnieniu z zainteresowanymi środowiskami składałem poprawki w Parlamencie Europejskim, które dotyczyły m.in. rolnictwa, środowiska, polityki regionalnej, Zielonego Ładu. W trakcie kadencji zgłosiłem łącznie 1546 poprawek do prac parlamentarnych oraz komisyjnych, w tym 858 w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI), 444 w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) i 244 w Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI).
W Brukseli pracowałem średnio 4 dni w tygodniu, gdzie m.in. brałem udział w komisjach i sesjach plenarnych Parlamentu Europejskiego. Dużą też część obowiązków wykonywałem w Polsce. Uczestniczyłem w licznych posiedzeniach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu i Senatu RP. Przedstawiałem swoje stanowiska w ważnych sprawach krajowych i międzynarodowych do prezydenta RP i premiera rządu polskiego oraz podjąłem około 300 interwencji w organach rządowych.
Przyjąłem ok. 1800 interesantów i otrzymałem ok. 2000 zaproszeń na uroczystości samorządowe, patriotyczne, sportowe, na wystawy, wernisaże, koncerty i imprezy branżowe.
Zorganizowałem 30 konferencji tematycznych, w których uczestniczyło około 1700 osób; opublikowałem ponad 100 komunikatów prasowych, które na bieżąco informowały o mojej aktywności poselskiej.
Dziękuję administracji rządowej, samorządowej i organizacjom społeczno-zawodowym za dobrą współpracę przy pracach nad dokumentami Parlamentu Europejskiego dotyczącymi rozwoju Europy oraz naszego kraju.
Wybrane elementy pięcioletniej pracy w PE zawarłem w 12 zeszytach, które są dostępne na stronie www.jurgiel.pl.
Źródło informacji: komunikat prasowy europosła Krzysztofa Jurgiela














