Scroll Top
park ławka

Odpoczną niektórzy kandydaci na posłów…
Fot. Pepper Mint z Pixabay

Odpoczną niektórzy kandydaci na posłów…
Fot. Pepper Mint z Pixabay

Kto nie wszedł do Sejmu?

Mamy w tej grupie znanych w rolniczym środowisku byłych posłów, a także posłów z niespełnionymi nadziejami.

Wielcy i mniejsi przegrani – ta grupa osób kandydujących w wyborach jest liczniejsza, niż grupa posiadaczy mandatu. Tak być musi – w końcu mandatów poselskich jest tylko 460, a kandydatów było 6 333, zgłoszonych na 303 listach przez 12 komitetów wyborczych.

Niektórzy stanęli do wyborów z nadziejami, inni raczej dla wypełnienia listy. Nieobecności  w poselskich ławach tych drugich pewnie nawet nie zauważymy. Innych będzie nam brakować.

Kogo zatem nie będzie w Sejmie?

Mandatu nie zdobył Tadeusz Cymański – spędził w Sejmie 6 kadencji. W poprzedniej wystarczyło mu do osiągnięcia mandatu 8019 głosów, w tegorocznych 7 184 okazało się za mało.

Nie zobaczymy też braci Ajchlerów: Zbigniew (w IX kadencji niezrzeszony) kandydował z list PiS, miał 7 360 głosów. Romuald reprezentował Lewicę, był obecny w Sejmie przez 6 kadencji, w ostatnich wyborach nie kandydował.

Krzysztof Tołwiński, poseł VI kadencji, krótko nawet wiceminister skarbu, w poprzednich wyborach z list Konfederacji miał poparcie 11567 osób, teraz  jako kandydat Komitetu Wyborczyego Normalny Kraj otrzymał je  zaledwie  od 305.

Nie weszli do Sejmu inni poza Kołodziejczakiem kandydaci Agrounii – najbardziej znana w tym gronie dziennikarka Natalia Żyto miała 2357 głosów.

Nie powiodło się też innej dziennikarce – z list Konfederacji spróbowała szczęścia Ewa Zajączkowska-Hernik, oddało na nią głos 7880 osób.

Mandatu nie zdobył Edward Kosmal – miał 3176 głosów.

Nie kandydowali Teresa Hałas i Lech Kołakowski.

Czytaj też:

Kto ma mandat poselski?

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!