Scroll Top
kury Fot. Elia Clerici z Pixabay

Co trzeba zapewnić kurom innym niż nioski?
Fot. Elia Clerici z Pixabay

Co trzeba zapewnić kurom innym niż nioski?
Fot. Elia Clerici z Pixabay

Kury będą miały jednakowo dobrze

Tak jak nioski będą traktowane też inne kury.

MRiRW przygotowało projekt rozporządzenia, które wynika z wniosków z audytu DG (SANTE) 2023-7657, który odbył się 2-11 października 2023 r. i wykazał niepełne wdrożenie dyrektywy Rady 98/58/WE z dnia 20 lipca 1998 r. dotyczącej ochrony zwierząt gospodarskich.

Audytorzy DG (SANTE) wykazali brak pełnej implementacji ww. dyrektywy w odniesieniu do kur innych niż kury nioski oraz kurczęta brojlery, utrzymywanych w zakładach hodowli zarodowej, zakładach reprodukcyjnych, zakładach odchowu drobiu albo w zakładach wylęgu drobiu, których utrzymywanie zmierza do uzyskania kur niosek.

Jak podaje MRiRW, projektowane rozporządzenie dopuszcza utrzymywanie kur innych niż kury nioski i kurczęta brojlery w kurniku albo w systemie otwartym. W przypadku utrzymywania w kurniku kurom tym zapewnia się:

1) takie same warunki dotyczące oświetlenia, jak w przypadku utrzymywania kur niosek;

2) stały dostęp do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi;

3) karmienie co najmniej raz dziennie.

W przypadku utrzymywania w kurniku innych kur niż kury nioski i kurczęta brojlery dopuszcza się ich utrzymywanie w zmodyfikowanych klatkach jednopoziomowych lub wielopoziomowych albo bez klatek jednopoziomowo lub wielopoziomowo. Kurom tym, z wyjątkiem kur utrzymywanych w zakładach wylęgu drobiu, należy zapewnić takie same warunki w odniesieniu do wyposażenia klatki, dostępności do poidła czy grzędy jak kurom nioskom. Kury te należy doglądać co najmniej raz dziennie.

Zaproponowane w projekcie rozporządzenia normy dotyczące wysokości klatek, minimalnej dostępnej powierzchni na jednego ptaka utrzymywanego w zakładzie hodowli zarodowej, zakładzie reprodukcyjnym albo zakładzie odchowu drobiu oraz maksymalnej obsady na m2 w przypadku utrzymywania kur innych niż nioski i kurczęta brojlery w systemie otwartym zostały oparte na normach zawartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2003 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich.

Proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2025 r., projekt nie zawiera przepisów przejściowych, ponieważ przepisy dyrektywy Rady 98/58/WE, niezależnie od braku ich wdrożenia w przepisach krajowych, obowiązują wszystkie podmioty utrzymujące zwierzęta gospodarskie od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej, tj. od 1 maja 2004 r. Określenie warunków utrzymania innych kur za pomocą nowelizacji rozporządzenia ułatwi przeprowadzanie kontroli przez Inspekcję Weterynaryjną – spodziewa się MRiRW.

Posty powiązane

error: Content is protected !!