Scroll Top
las drewno

Wpłata będzie miała charakter progresywny, a jej wysokość będzie wyliczana według stawek od 6 do 30 zł za każdy m³ drewna i ma zależeć od ilości pozyskiwanego drewna.
Fot. NoName_13 z Pixabay

Wpłata będzie miała charakter progresywny, a jej wysokość będzie wyliczana według stawek od 6 do 30 zł za każdy m³ drewna i ma zależeć od ilości pozyskiwanego drewna.
Fot. NoName_13 z Pixabay

Lasy Państwowe zapłacą za pozyskanie drewna

Lasy Państwowe będą przekazywać Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wpłatę, zależną od ilości pozyskanego drewna – podaje MKiŚ.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło  projekt zmiany ustaw o lasach i ochronie środowiska, opublikowany 17 stycznia 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Wpłata będzie miała charakter progresywny, a jej wysokość będzie wyliczana według stawek od 6 do 30 zł za każdy m³ drewna i ma zależeć od ilości pozyskiwanego drewna.

Przewidziano waloryzację stawek oraz możliwość wyłączenia z obliczeń drewna pozyskanego w wyniku klęsk żywiołowych lub działania siły wyższej.

„Projektodawcy przewidują, że rozwiązanie to nie tylko zapewni finansowanie ochrony przyrody, ale także wzmocni wizerunek Lasów Państwowych jako podmiotu wspierającego działania proekologiczne” – twierdzi MKiŚ.

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu, które będą prowadzone przez 21 dni – zapowiedziano.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

Pierwsza część wpłaty  ma zostać  zrealizowana już w tym roku  w oparciu o ujętą w planie finansowo gospodarczym LP wielkość pozyskania drewna na rok 2025. Wartość wpłat oszacowano na od 210 do 255 milionów złotych rocznie.

Posty powiązane

error: Content is protected !!