Scroll Top
kontenery

Czy mamy szczelne granice?
Fot. Valdas Miskinis z Pixabay

Czy mamy szczelne granice?
Fot. Valdas Miskinis z Pixabay

MF-KAS: zamiany dotyczące produktów rolnych w SENT

Doprecyzowano katalog produktów rolnych objętych SENT poprzez wprowadzenie podziału na kody CN.

Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa informuje:

12 sierpnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w katalogu towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Doprecyzowaliśmy katalog produktów rolnych objętych SENT poprzez wprowadzenie podziału na kody CN.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 8 sierpnia 2023 r. (rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi; DZ. U. z 2023 r., poz. 1596) systemem SENT będą objęte towary będące produktami rolnymi, tj.:

mięso z drobiu, jaja ptasie w skorupkach/bez skorupek i żółtka jaj, miód naturalny, owoce z gatunków Vaccinium macrocarpon i Vaccinium corymbosum, truskawki, maliny, porzeczki czarne, owoce z gatunku Vaccinium myrtillus, pozostałe owoce (CN 0811 90 95), pszenica, kukurydza, mąka pszenna lub z meslin, mąki ze zbóż, innych niż pszenica lub meslin, nasiona rzepaku, nasiona słonecznika, zagęszczony sok jabłkowy.

Szczegóły dotyczące ww. wykazu (wraz z określeniem minimalnych ilości w przesyłce) znajdują się w rozporządzeniu oraz na stronie PUESC.

W przypadku mięsa, jaj, miodu, owoców miękkich, mąki i zagęszczonego soku jabłkowego – nie będzie istniał obowiązek zgłaszania do rejestru SENT przewozów:

– rozpoczynających się na terytorium kraju (art. 5 ustawy o SENT, tj. ustawy z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi; Dz. U. z 2023 r. poz. 104), z wyjątkiem przewozu towarów pochodzących z Ukrainy,

– z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo z terytorium państwa trzeciego (spoza UE) na terytorium kraju (art. 6 ustawy o SENT), z wyjątkiem towarów pochodzących z Ukrainy przewożonych z terytorium państwa trzeciego,

– z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego państwa członkowskiego albo państwa trzeciego, przez terytorium kraju (art. 7 ustawy o SENT).

W przypadku pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i nasion słonecznika – obowiązek zgłaszania przewozu do rejestru SENT będzie istniał dla przewozów towarów:

– z terytorium państwa członkowskiego UE albo z terytorium państwa trzeciego (spoza UE) na terytorium kraju

– z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego państwa członkowskiego albo państwa trzeciego, przez terytorium kraju, z wyjątkiem przypadków zastosowania procedury celnej tranzytu.

 

 

Źródło informacji: MF-KAS; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!