Scroll Top
przecięcie wstęgi

Fot. MRiRW

Fot. MRiRW

Minister odwiedził firmę Dawtona

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus odwiedził dziś rodzinną firmę Dawtona, która uruchomiła nową linię technologiczną do produkcji koncentratu.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że firma jest przykładem, że możemy i powinniśmy przetwarzać, że powinniśmy wytwarzać produkt finalny, a nie tylko surowce. Minister potwierdził, że polskie przetwórstwo będzie odbudowywane.

Rodzime przetwórstwo

– To, co tutaj dzisiaj widzieliśmy, to jest naprawdę pokazanie, że nie ściągamy tylko czegoś ze świata, ale mamy swoje technologie, które rozwijamy – powiedział minister po zwiedzeniu zakładu.

– DNA rodzinne to jest to, na co powinniśmy stawiać. Rodzina się rozwija, rodzina buduje siebie, rodzina buduje samorządy, rodzina buduje Polskę – dodał szef resortu rolnictwa.

Odbudowa polskiego przetwórstwa

– To, że mamy dziś problemy w rolnictwie, to jest efekt transformacji, w efekcie której oddaliśmy przetwórstwo i dlatego musimy je odbudować – stwierdził minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że firma jest przykładem, że możemy i powinniśmy przetwarzać, że powinniśmy wytwarzać produkt finalny, a nie tylko surowce.

– Na odtworzenie przetwórstwa przeznaczyliśmy 3 mld złotych, a wnioski które wpłynęły, opiewają już na 6 mld złotych – poinformował minister.

Minister Robert Telus potwierdził, że polskie przetwórstwo będzie odbudowywane.

– Mamy plany w tym zakresie. Odbudujemy także nasz handel. Musimy odbudować polskie przetwórstwo i polski handel – podkreślił minister.

Dobre wzorce

Przywołał przy okazji przykład Litwy, która wchodząc do UE, zastrzegła sobie, że przez pierwsze 5 lat żaden koncern handlowy nie może zbudować swojej sieci. Zwrócił uwagę, że dzięki temu Litwini zbudowali własną sieć handlową i nie mają dziś takich problemów jak my.

Szef resortu rolnictwa podkreślił jednocześnie, że dzięki inwestycjom takim, jak ta dzisiaj odwiedzana, skracamy drogę od pola do stołu.

– Tak wygląda mądre, gospodarskie myślenie – stwierdził minister Robert Telus.

Przy okazji minister podziękował szefostwu firmy za wejście na rynek malin.

 

Gov.pl

Posty powiązane

error: Content is protected !!