Scroll Top
myśliwy

Polowanie będzie trudniej przeprowadzić?
Fot. jacqueline macou z Pixabay

Polowanie będzie trudniej przeprowadzić?
Fot. jacqueline macou z Pixabay

MKiŚ zapowiada zmiany w prawie łowieckim

Mają one zmierzać w kierunku wskazanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich, tj. wzmacniać prawa właścicieli nieruchomości i zapewniać informowanie o polowaniach.

Prawo łowieckie wymaga zmian – to opinia Rzecznika Praw Obywatelskich, który – w następstwie wpływających do niego skarg obywateli i organizacji społecznych będących właścicielami nieruchomości w obrębie obwodów łowieckich na narzucanie im obowiązku znoszenia działalności myśliwych – domaga się zmian w przepisach. Miałyby one dotyczyć głównie wyznaczania obwodów łowieckich i wyłączania z nich gruntów, a także powiadamiania o polowaniach.

Z takimi wnioskami nie zgodził się PZŁ. Wskazał, że obwód łowiecki to obszar specjalny, a korzystanie z nieruchomości odbywa się w granicach jej społeczno-gospodarczego przeznaczenia, w które nie wchodzi zarządzanie populacjami zwierzyny.

Więcej:

Prawo łowieckie nie wymaga zmian?

Teraz odpowiedzi na wystąpienie RPO udzieliło Ministerstwo Klimatu i środowiska.

Minister Paulina Hennig-Kloska „ze zrozumieniem przyjmuje stanowisko Pana Rzecznika” i zapowiada nowelizację.

Bo obecny stan prawny budzi „wątpliwości z perspektywy konstytucyjnej możliwości ograniczania prawa własności prywatnej, które musi mieć charakter proporcjonalny, co wynika wprost z art. 64 ust. 1 w zw. z art. 64 ust. 3 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Uprawnienie właścicieli nieruchomości do partycypacji w procedurze tworzenia obwodów łowieckich ma w zaś w istocie charakter iluzoryczny. Wynika to z tego, że jest ono w pełni zależne od całkowicie uznaniowej decyzji marszałka województwa lub sejmiku, która ponadto nie podlega kontroli sądowej. W konsekwencji takie ograniczenie prawa własności z perspektywy konstytucyjnej zdaje się mieć charakter nieakceptowalny, a co za tym idzie wymaga – na co wskazuje Pan Rzecznik – wprowadzenia zmian i przewidzenia realnych mechanizmów ochrony własności właścicieli nieruchomości”.

Minister zapowiedziała ponadto ocenę planów łowieckich pod względem oddziaływania na środowisko.

Jeśli chodzi zaś o powiadamianie o polowaniach, „aktualnie toczą się prace zmierzające do zaproponowania zmian w systemie informowania o planowanych polowaniach zbiorowych oraz indywidualnych, tak aby informacja taka była powszechnie i łatwo dostępna. Niezbędność podjęcia takiego działania jest tym bardziej ewidentna, że ustawodawca de lege lata zdecydował się nie tylko na penalizację, ale wręcz kryminalizację zachowania polegającego na celowym utrudnianiu lub udaremnianiu wykonywania polowań, o czym mowa w art. 52 pkt 8 Prawa łowieckiego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1082). Stąd Ministerstwo Klimatu i Środowiska widzi konieczność stworzenia jednolitego, elektronicznego systemu, w którym obligatoryjnie gromadzone będą informacje o polowaniach, do których następnie dostęp będzie miała każda osoba, chcąca w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las. Co więcej, dla symetryczności rozwiązań prawnych, w ramach tych prac zaproponowane zostanie również usankcjonowanie niezastosowania się do obowiązku dokonania zgłoszenia planowanego polowania zbiorowego, jak i indywidualnego, jako że obowiązek taki ma na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego w każdym przypadku.”

Minister dodała przy tym, że PZŁ nie przedstawił argumentów na poparcie tezy o zaistniałych przypadkach utrudniania polowania.

Czytaj też:

Posłowie PSL chcą „przywrócić samorządność” Polskiemu Związkowi Łowieckiemu

Masz broń łowiecką? Badaj się

Posty powiązane

error: Content is protected !!