Scroll Top
deszcz

Dotacja do ha objętego szkodami i zwrot III i IV raty podatku rolnego – to kolejna pomoc dla rolników dotkniętych szkodami w 2024 roku.
Fot. Gosia K. z Pixabay

Dotacja do ha objętego szkodami i zwrot III i IV raty podatku rolnego – to kolejna pomoc dla rolników dotkniętych szkodami w 2024 roku.
Fot. Gosia K. z Pixabay

MRiRW chce pomóc po deszczach nawalnych i powodziach z 2024 roku

Kolejna grupa poszkodowanych rolników może otrzymać pomoc – jeśli nie otrzymała jej wcześniej.

Zaproponowana teraz forma pomocy adresowana jest do producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2024 r. deszczu nawalnego lub powodzi w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zmierza też do udzielenia dodatkowej pomocy producentom rolnym, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych w 2024 r. w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi, w formie rekompensaty III i IV raty podatku rolnego za 2024 r.

Kiedy pomoc?

Przedstawiony do pilnego rozpatrzenia projekt rozporządzenia Rady Ministrów miał umożliwić złożenie wniosków do 6 grudnia br. i udzielenie jeszcze w bieżącym roku pomocy producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w wyniku deszczu nawalnego, który wystąpił po 10 września 2024 r. oraz  powodzi na obszarach nie objętych stanem klęski żywiołowej.

Okazało się to nierealne. „Mając na uwadze powyższe, proponuje się wydłużyć termin składania wniosków do 31 stycznia 2025 r. oraz konsekwentnie umożliwić Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa i Modernizacji Rolnictwa obsługę tego programu pomocowego również w 2025 r.

W związku z tym, że projekt rozporządzenia przewiduje rozpatrywanie wniosków przez Agencję sukcesywnie według kolejności złożenia, zatem skutki finansowe obejmujące wypłatę pomocy w bieżącym roku, pokryte będą z zaplanowanych środków na ten cel, opisanych w Ocenie skutków regulacji przedłożonego projektu rozporządzenia.

Natomiast wypłata pomocy do wniosków złożonych w 2025 r. zostanie pokryta z rezerwy celowej poz. 18 „Dofinansowanie zadań w obszarze rolnictwa, w tym na pomoc dla poszkodowanych w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych” – podaje MRiRW w piśmie do Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Stały Komitet Rady Ministrów, po rozpatrzeniu sprawy w trybie obiegowym, przyjął w dniu 25 listopada 2024 r. projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z autopoprawką.

Jaka pomoc?

Projekt rozporządzenia ma na celu udzielenie pomocy :

  • w formie dotacji do powierzchni uprawy, na której zgodnie z protokołem oszacowania szkód powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2024 r. deszczu nawalnego lub powodzi w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (szkody w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej). Proponuje się, aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od wysokości szkód i wynosiły 3000 (szkody w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi w wysokości co najmniej 70% plonu), 2000 (szkody w wysokości co najmniej 50 % i mniej niż 70% plonu; 1000 zł/ha (szkody co najmniej 30% i mniej niż 50% plonu).
  • producentom rolnym, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem w 2024 r. deszczu nawalnego lub powodzi, poza obszarem objętym stanem klęski żywiołowej w opłaceniu podatku rolnego za 2024 r. Pomoc będzie wypłacana w wysokości równowartości III i IV raty podatku rolnego za 2024 r.

Pomoc w pełnej stawce przysługiwać ma, jeśli  co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, było ubezpieczone co najmniej od jednego z ryzyk – w pozostałych przypadkach będzie pomniejszana o połowę.

„Stawki pomocy zostały skalkulowane na podstawie średniej kwoty obniżenia dochodów z podstawowych upraw, tj. zbóż, w tym kukurydzy, rzepaku, ziemniaków i buraków cukrowych przy szkodach wynoszących co najmniej 70 % plonu, co najmniej 50 % i mniej niż 70 % plonu oraz co najmniej 30 % i mniej niż 50 % plonu, z uwzględnieniem możliwości budżetu państwa” – podano w uzasadnieniu.

Pomoc zostanie sfinansowana ze środków rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków do wysokości 54 mln zł. Alternatywnie pomoc do wysokości 54 mln zł będzie mogła zostać wypłacona z oszczędności w planie ARiMR na 2024 r. Pomoc będzie wypłacana wg. kolejności składania wniosków do wysokości środków przewidzianych na pomoc w planie finansowym ARiMR – podano w ocenie skutków regulacji.

Zatem wnioski o pomoc będą zbierane przez ARiMR do końca stycznia 2025, a udzielanie pomocy przeciągnie się.

Posty powiązane

error: Content is protected !!