Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus rozmawiał dziś telefonicznie z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim.
– Po pierwsze powiedziałem, że skarga, która jest złożona do WTO szkodzi naszym relacjom. I że ta skarga powinna być wycofana – poinformował minister.
Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił przy tym, że wypowiedzi ukraińskich polityków, które były cytowane w mediach również szkodą wzajemnym relacjom.
– Jednak zawsze jesteśmy gotowi do rozmów, ale niezmiennie interes polskiego rolnika jest dla nas najważniejszy – dodał minister.
– Dlatego cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać. Z nami, a nie z Niemcami czy Komisją Europejską ponad naszymi głowami – podkreślił minister Robert Telus.
Posłowie Konfederacji zachęcali w Sejmie wszystkich konsumentów do przyłączenia się do niego. Polak w Polsce gospodarzem. Oddajmy ziemię rolnikom, a nie ekoterrorystom – wskazują.
Wczorajsze posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli było poświęcone ważnym sprawom związanym z rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem.
Odwołano zapowiadane na dziś podpisanie umowy z Ukrainą o wstrzymaniu eksportu do Polski zboża. Na odpowiedzi większości państw mogących przyjąć zboże z Polski trzeba poczekać – koniec ramadanu 20 kwietnia.
Od jutra, 2 lipca 2024 r., ponownie zostaną wprowadzone stawki taryfowe z umowy między Ukrainą a UE o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) na import jaj i cukru z Ukrainy do UE.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył wczoraj w IX posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej, która odbyła się we Lwowie.
Najnowszy raport dotyczący handlu produktami rolno-spożywczymi opublikowany dzisiaj przez Komisję Europejską wykazał, że nadwyżka w handlu produktami rolno-spożywczymi UE wzrosła o 15% we wrześniu 2024 r., osiągając 6 mld euro.
W 2023 r. UE zaimportowała spoza UE panele słoneczne o wartości 19,7 mld euro, płynne biopaliwa o wartości 3,9 mld euro i turbiny wiatrowe o wartości 0,3 mld euro.
W marcu 2024 r. nadwyżka w handlu rolno-spożywczym UE osiągnęła 6,7 mld euro, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 3% więcej niż w marcu 2023 r.
Komisja Europejska opublikowała dodatkowe wytyczne i wzmocnione ramy współpracy międzynarodowej w celu wsparcia globalnych zainteresowanych stron, państw członkowskich i państw trzecich w przygotowaniach do wdrożenia rozporządzenia UE w sprawie wylesiania.